Film z kamery HD 1080i na kompie widziany jako 2 pliki

Witam

Ostatnio kupiłem sobie tanią kamerę full HD - Toshiba Camileo X100

Mogę nią nagrywać filmy w 1080p30 oraz 1080i60 , są oczywiście inne tryby ale mnie interesuje zapis 1080i

Otóż gdy nagram filmik w tym właśnie trybie to po podłączeniu kamery do kompa widzę nie jeden lecz 2 pliki z tym samym filmikiem.

Wygląda to tak film0001.avi i film0001_thm.avi ,oba przedstawiaja ten sam filmik tyle że ten pierwszy ma o wiele lepszą jakość i dużo większą wagę.

Obydwa pliki mają po 30 klatek (a 1080i miało mieć przecież 60) , nie wiem, może jakoś powinno się te pliki połączyć ?

O co tu chodzi ?

Duża jest różnica między plikami jeśli chodzi o pojemność?

Może kamera tworzy sobie plik o mniejszej pojemności i parametrach celem wyświetlenia go na ekranie LCD kamery zamiast używać dużego ciężkiego pliku.

Różnica wagi między tymi plikami jest duża , gdy pierwszy waży 100 MB drugi ma tylko 6 MB.

To co piszesz brzmi logicznie ale tak nie jest bo gdy nagram filmik w trybie 1080p (lub 720p ) - tworzy się wtedy tylko jeden plik.

1080i to FullHD z przeplotem czyli co druga linia wyświetlana przy pierwszej klatce a potem uzupełnia braki co drugiej linii w drugiej klatce. Tym samym otrzymujesz prawdziwy obraz 30 klatek/s z rozdzielczością 1920 × 1080

chociaż fizycznie półklatka ma 1920 x 540.

Fakt, że przy ciężkich plikach powinien zapisywać mały plik przy każdym - a tak nie jest. Skasuj ten mały plik i zobacz co się stanie - i odwrotnie - skasuj duży plik i zobacz co się dzieje z kamerą.

Proponuje jednak zapisywać w 1080p - to jednak najlepszy format, choć zdaje sobie sprawę że jest częściowo interpolowany do tej rozdzielczości.