Filmowanie w szkole

W naszej szkole założone są kamery (przemysłowe), ostatnio przybyły kolejne. Czy bez mojej zgody te kamery mogą mnie filmować? Jeśli tak, to czy ja też mogę innych filmować w szkole, lub po prostu wszędzie?

filmować możesz ale nie możesz tego nigdzie publikować ani pokazywać,czyli jest to bezużyteczne.Tylko osoby publiczne takie jak policjant,burmistrz,masz prawo nagrywać i publikować

Mnie wtedy chyba nie było w szkole, ale ktoś ukradł klucz od ewakuacji a akurat tam mieliśmy lekcje. Pani (i pewnie ochroniarz, dyrektorka itp.) to obejrzała i pokazała nam. To już chyba było nielegalne.

No nie zupełnie.

Co do monitoringu, to tak - mogą filmować bez twojej zgody jeżeli nie robią tego w tajemnicy i z ukrycia, czy też w sposób naruszający dobra osobiste (np. w toalecie).

Zaś co do Ciebie …to u siebie, oraz w miejscach publicznych możesz fotografować/kręcić filmy bez przeszkód.

W obiektach zazwyczaj wymagana jest zgoda właściciela/zarządcy …z resztą nawet kultura wymaga zapytać czy możesz jeśli nie jesteś u siebie. :wink:

I tak w szkole wypadało by zapytać dyrektora czy nie będzie miał nic przeciwko.

Należy też rozgraniczyć “robienie” od “publikowania” …bo zrobić można więcej niż opublikować.

Publikacja materiałów wymaga już znajomości i poszanowania prawa np. w zakresie ochrony wizerunku.

Co do osób publicznych - to też nie jest tak że masz prawo. Owszem, masz …ale w ramach pełnienia przez nich swoich obowiązków.

czyli np. policjanta na służbie tak, ale po pracy jak siedzi w barze na piwku już nie.

Że co? Nie było Cię w szkole, ale miałeś lekcje? Więcej, jeszcze widziałeś nagranie? :^o

Poza tym, jeżeli nagranie nie wyciekło poza teren szkoły, to nie widzę problemu.

Pisząc “mieliśmy” miałem na myśli “nasza klasa”. Nagranie zobaczyliśmy chyba z miesiąc po jego stworzeniu.