Filmy w 4K nie dzialaja plynnie

Witam serdecznie,

Moj problem polega na tym, ze filmy wiekszego rozmiaru np 19GB MKV nie sa odtwarzane plynnie. Obraz sie przycina. Probowalem roznych odtwarzaczy (potplayer,allplayer, VLC).

Sprzet to Laptop hp g6-1240sa z win 10
|Product Number|A3S74EA|
|Microprocessor|2.4 GHz Intel Core i5-2430M|
|Microprocessor Cache|3 MB L3 cache|
|Memory|6 GB DDR3|
|Memory Max|Upgradeable to 6 GB DDR3|
|Video Graphics|Intel HD (up to 1.92 GB)|
|Display|39,6 cm (15,6") High-Definition LED BrightView Display (1366 x 768)|
|Hard Drive|750 GB SATA (5400 rpm)|
|Multimedia Drive|SuperMulti DVD±R/RW with Double Layer Support|
|Network Card|Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN|
|Wireless Connectivity|802.11 b/g/n|

Film mam na dysku. Czy jest to kwestia sprzetu (mysle ze za slaby procesor) czy mozna to poprawic poprzez oprogramowanie/kodeki?

Podczas odtwarzania mam widok w managerze zadan sugerujacy maxymalna wydajnosc procesora,

Czytalem podobne tematy i czytalem ze mozna “podkrecac” procesor czy to rozsadne?

Z gory bardzo dziekuje za pomoc
Slawomir

Nie.

Problem w tym, ze masz za stary sprzęt, u mnie nawet z “niezłą” 8 lat temu dedykowaną grafiką w laptopie sobie nie radził (odtwarzał, ale jakieś glitche).
Pełne wsparcie dla dekodowania filmów 4K ma dopiero 7 generacja Intel, czyli przykładowo i5-7200U i każdy wyższy.

Rozdzielczość ekranu masz ledwo HDTV. Wyświetlać możesz PRÓBOWAĆ co najwyżej na telewizorze podłączonym pod ten komputer. W praktyce masz za słaby komp na takie zabawy, ale to już chłopaki pisali…

Laptop i szans nie ma, przegzreje się lub spali, ale dobra wiadomość jest taka, że na zewnętrznym TV 2K powinno działać.

  1. Spróbuj z odtwarzaczem “mpv” Jest to najlepszy odtwarzacz obecnie. Niestety niedoceniony. Bardzo oszczędny. Nie posiada nawet GUI. Ale to jest nieważne. Jest piekielnie szybki. f -pełny ekran, strzałki przewijanie, spacja - stop, start. Reszta w necie.
    2 Potrzebny jest dysk SSD. Zwykły dysk za wolno podaje dane.
  2. Odgrzybić windows.
  3. I5 powinna to uciągnąć. Podobno 4K powinien uciągnąć Pentium DualCore
  4. A na koniec jak nic nie da rady … linux … bedzie ok

Pozdrawiam
Welon

… jak dołożyć grafikę zewnetrzną, ta nie obsługuje takiej rozdziałki podobno. :slight_smile:https://qa-stack.pl/superuser/1357476/intel-hd-graphics-3000-i5-2540m-support-for-2k-27

Piszcie bajki gdzie indziej.
i7 3gen z grafą intela spokojnie odtwarza film 4k z dysku HDD a nawet z youtuba.

a kto tu ma i7 ?

Bardzo dziekuje za wasze odpowiedzi.
Ten laptop lacze kablem hdmi z telewizorem 4k na ktorym wyswietlam film.
Jutro sprawdze mpv z dyskiem zewnetrzynym i dam znac.

Jak dysk zewnętyrzny to tylko na esata lub usb3 / Na usb 2.0 to raczej nic z tego nie będzie

a to dlaczego ?

USB 2.0 - max 480 Mbit/s
4K Ultra HD Bluray - 128 Mbit/s

Jeżeli nośnik jest odpowiednio szybki to samo USB nie będzie ‘wąskim gardłem’

Pomimo instalacji mpv oraz uzycia dysku zew z usb 3 nadal przycina.
Moglbym jeszcze sprobowac wrzucac film na dysk zew i podpinac dysk do telewizora ale wisi on na scianie i byloby to niezwykle irytujace ;/ Szkoda ze amplituner nie odtwarza filmow przez usb. Nie planuje kupna odtwarzacza bluray wiec wnioskuje ze pozostaje mi korzystanie z mniejszej rozdzielczosci i korzystanie z hdmi. Gdybyscie mieli jakiies inne pomysly to bede wdzieczny.
Bardzo dziekuje Wam za podzielenie sie wiedza i doswiadczeniem.
Pozdrawiam
Slawomir

Ja mam taki pomysł żebyś film w 4K nagrywał bezpośrednio na pendrive’a i podpinał go do portu USB w TV. Ja tak robię od zawsze.

W czym zakodowany jest film? Jeśli to h.264 to zainstaluj CoreAVC i przestaw w splitterze renderowanie na niego. Nie będę tłumaczył jak to się robi. Mi to kiedyś pomogło odtwarzać płynnie filmy 1920x1080 na jednordzeniowym Athlonie XP 2400.

No to pozostaje goły Debian … :slight_smile: i mpv.

Ewentualnie spróbuj SMPlayer i włącz pomijanie klatek.

Smplayer bazuje na mplayerze / a mpv to fork molayera. Mpv ma framedropping

Bardzo dziękuję za odpowiedzi
Przemyślałem sprawę i właściwie mogę wpiąć na stałe przedłużenie USB 3.0 i nie byłoby to kłopotliwe. Zamówiłem już i przetestuje jak przyjdzie. Jedyny minus takiego rozwiązania to niższa jakość dźwięku (pójdzie z telewizora optycznym na amplituner) ale chętnie przetestuje.

Jutro sprawdzę pozostałe podpowiedzi. Dziękuję

Optycznym za niska jakość dźwięku? A Pan co tam ma do grania?