Filtr UV i filtr polaryzacyjny

Jestem początkujący, zawsze lubiłem robić zdjęcia ale nie przykładałem wielkiej wagi do sposobu kadrowania, ustawienia jakichkolwiek wartości i odpowiednich kolorów.

Czytałem bardzo dużo, ale niestety jest dużo staroci a chciałbym coś świeżego się dowiedzieć. Czas leci i rzeczy robią (teoretycznie) co raz lepsze wiec może coś co było dobre w np: 2013r jest już średnie w porównaniu z nowością.

To tyle początku, do rzeczy.

  1. Filtr UV - wyczytałem, że głównie jest to traktowane jako dobra osłona na obiektyw. Jedynie na wysokich wysokościach może się przydać.

Średnica filtra powinna być wypisana na samym obiektywie, Nikon na swojej stronie internetowej także ją podaje 

www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/zoom/af-s-dx-nikkor-18-105mm-f-3-5-5-6g-ed-vr

Filtr bierz markowy, pod użytek domowy wystarczy marumi czy Hama.

Filtr UV trochę odbiera światła obiektywowi więc jeśli nie ma potrzeby ściągnij go do ujęć. Filtr polaryzacyjny jak sama nazwa mówi jest b. przydatny w zmniejszaniu blików czy odbić w szkle, wodzie. Najczęściej dodatkowe odbicia są pożądane wręcz i dodają charakteru fotografii, więc niekoniecznie trzeba ich unikać na każdym ujęciu. 

Najlepiej na początek zrób choć że 100-200 zdjęć aby poznać sprzęt i odpowiednio opanować programy manualne. Z czasem zaczniesz zauważać jakich ewentualnie akcesoriów ci brakuje.