Firefox - odtwarzacz video HTML 5 zamiast Flash


(macios4) #1

System Arch 64 bit. Na Chromium wszystkie filmy video w necie (a zwłaszcza youtube) odtwarzane są w HTML5 co ma swój pozytyw, niestety nie ma tego dmyślnie w Firefoxie. Można jednorazowo to zmienić na stronie

https://www.youtube.com/html5

ale to tylko prowizorka, chce aby było to domyslnie na stałe. Jak to zmienić? Czy na Linuksie Firefox wspiera video w HTML 5? jak to ustawić?


(Maha) #2

Wypróbuj któreś z rozszerzeń:

 

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/search/?q=html5


(macios4) #3

Działa z rozszerzeniem, ale chyba nie o to chodzi? Przeglądarka powinna mieć domyślnie wbudowana opcje, tj. w Chromium


(TestamenT) #4

Jeżeli chodzi o YT to wystarczy wejść na https://www.youtube.com/html5 i włączyć odtwarzacz html5.


(Jusko) #5

@Macios4 - tak długo jak nie wyczyścisz ciasteczek, przeglądanie w html5 będzie aktywne na YouTube (po jego ustawieniu).

 

Tak, Firefox na Linuksie wspiera HTML5 (niemniej stan implementacji może różnić się pomiędzy przeglądarkami).


(macios4) #6

Odkopuję temat. często bowiem wywala komunikat jak chcę obejrzeć coś na YT:

Niektóre filmiki działają a inne własnie nie.


(dragonn) #7

Polecam korzystać z Fx w wersji beta albo Nightly, po włączeniu media sources extansion w about:config i zainstalowaniu pakietu do obsługi gstream na yt działają wszystkie opcje:

https://www.dropbox.com/s/1p47dnubgn2y196/2015-04-13-214005_1920x1080_scrot.png?dl=0

W Arch to jest paczka gst-libav albo gst-plugins-good (dwie opcje są). Flasha włączam już teraz niezmiernie rzadko (a ostatnio z e10s coś mi się crashuje, ale potrzebuję go tak rzadko że nie przeszkadza mi to).


(icywind) #8

Nie mam w ogóle zainstalwanego flasha i wszystko odtwarza się w HTML bez ustawiania. Polecam :smiley:


(macios4) #9

Wykopałem flashplugin w kosmos a za to zainstalowałem   gst-libav   i gst-plugins-good  . Na razie działa dobrze. Brakuje jeszcze wsparcia Media Source Extensions, MSE & H.264, MSE & WebM VP9. Szkoda że Firefox nienadąża za Chromium. W AUR jest wprawdzie FF beta i Nightly ale wolę stabilne;). Może niebawem będzie domyślnie już w stabilnej wersji.


(dragonn) #10

Nie wiem jak w stabilnej, ale nawet w Nightly trzeba to włączyć, być może w stabilnej też już jest tylko domyślnie nie włączone. A jeśli chodzi o stabilność Nightly to moim zdaniem jest dobra, używa już od paru lat i rzadko zdarzają się jakieś wpadki zazwyczaj naprawiane w ciągu jednego dnia (a do tego czasu można używać wersje stabilnej którą można mieć sobie zainstalowaną obok), nie wliczając tutaj problemów z flashem czasami.


(Latający Turban) #11

media.fragmented-mp4.ffmpeg.enabled


(macios4) #12

Wasze porady są wprost bezcenne :smiley: . Pozmieniałem te wartości na true w about:config (media.mediasource.enabled dodałem łańcuch) i teraz wszystkie funkcje sa dostępne, w FF stable.


(Latający Turban) #13

To akurat nie wina stable a ktoś znowu sie nie przyłożył w wersji na linuksa. Na windzie w FF 37 mam wszystkie bajery bez żadnego kombinowania. Czasami występują błędy na youtube ale to raczej nic poważnego


(maew) #14

 

No tak, tyle, że niektóre filmiki mogą się teraz odtwarzać błędnie - przynajmniej tak jest u mnie na iceweasel (odpowiednik firefox esr) po włączeniu tych opcji w about:config. Na co Ci wszystkie opcje w odtwarzaczu html5? Wystarczy górna linijka żeby 99% filmików działało - tak jak jest domyślnie i wcale nie potrzeba flasha do tego.


(dragonn) #15

Hmm jakiś przykład? Nie zauważyłem jakiś problemów z tym.


(maew) #16

 

Być może w aktualnych wersjach nie ma problemów ale u mnie w iceweasel na jessie (czyli firefox esr 31.6) po włączeniu tych opcji w about:config niektóre filmiki nie działają np. ten https://www.youtube.com/watch?v=7DgOS37kVAQ. Po wyłączeniu wszystko ok.

 

Na domyślnych ustawieniach i bez kombinowania wszystko gra i buczy jak powinno w 99% filmów. Oczywiście bez flasha. Po co w ogóle są te kodeki z dolnej linii? Przy jakich filmach się przydają? Myślę, że jakby zrobił upgrade do bety czy aurory to wszystkie miałbym na niebiesko ale jednak wolę stabilność :wink:


(dragonn) #17

Sprawdziłem zarówno na Nightly oraz aktualnej wersji stabilnej i wszystko działa. Z tego co wiem to nie są kodeki a jakieś rozszerzenie, tutaj coś o tym pisze https://w3c.github.io/media-source/ ale nie chce mi się czytać xD.


(nintyfan) #18

Media source extension pozwala z poziomu Java/Ecma Script sterować pobieraniem filmu, np. dostosowywać rozdzielczość do łącza czy jakoś lepiej przewijać film.

Przynajmniej to wyczytałem w zaleceniu W3C.

Czyli MSE dodają do przeglądarkowego HTML5 główną zaletę Silverlight-a.