Firefox wykorzystuję gigantyczną ilość RAM

Mam problem z którym nie wiem jak sobie poradzić.
Otóż Firefox wykorzystuję gigantyczną wielkość pamięci RAM przez co dosłownie się zawiesza dopóki nie ubije procesu.
Posiadam Ryzen 5 3600 ,16GB RAM, Radeon R9 270, Windows 10. Problem występuję w szczególności na stronach WP gdy otworzę 2-3 zakładki wykorzystanie RAM sukcesywnie rośnie w bardzo krótkim czasie. Gdy osiąga 13-16GB przeglądarka nie reaguję i trzeba ją “ubić”.
Na innych stronach jest dużo lepiej, raczej się nie zawiesza ale potrafi również wykorzystać ok 7GB RAM.
Dodatkowe oprogramowanie działające w tle to ESET Internet Security, CCleaner + dodatek uBlock w FF.
Nadmienię tylko, że przeinstalowanie systemu nie pomaga oraz, że na pozostałych komputerach (z procesorami Intel - takie mam) problem ten nie występuję oraz wykorzystanie RAM’u jest dużo mniejsze.

Skopiuj katalog użytkownika w inne miejsce, spisz zapisane hasła (jeśli trzymasz w przeglądarce), wyeksportuj zakładki i zresetuj ustawienia przeglądarki - wpisujesz w pasku adresu: about:support -> Odśwież program Firefox.

Poradzisz sobie?

Jak już pisałem robiłem nawet re-install całego systemu i nie pomogło.

Ustaw jeden rdzeń, ustaw limit jeden proces, wyłącz zalecane ustawienia wydajności, wywal programem dedykowanym eset internet security - bo procesy eceta powielają się na ilu przeglądarka ma uruchomionych rdzeni, na ile okien i na ile kart. To podobnie było z adblockiem, który powielał obciążenie firefoxa do kilku GB. Do FF dodaj dodatek disconnect me i będziesz bezpieczniejszy, niz z antywirusem, o ile nie jesteś ostrożny i w podejrzanych sytuacjach nie umiesz korzystać z virus total online. Możesz bezpiecznie zrzucać cache offline.
Firefox będzie chodził jak rakieta.

W pacy oraz na pozostałych komputerach mam Eset’a i takich zabiegów nie muszę robić. Eset’a nie usunę - nie po to zakupiłem, żeby nie korzystać. Poustawiam te limity i zobaczę czy to coś pomoże.

1 polubienie

Może się poprawi, opcjonalnie może w pracy otwierasz mało zasobożerne strony np. nie oglądasz tam wideo 4K.

Otworzyłem z 8 kart w tym 2-3 z WP do tego Onet i parę innych nie wiem może raptem góra 1.4GB-2GB tak na oko zabiera mi przeglądarka. https://imgur.com/T6mtS52

Czy ty przypadkiem nie masz jakiegoś syfa co ci robi z przeglądarki koparki bitcoins…

Tak wiem ze robiłeś format ale może masz coś na 2 dysku lub instalujesz niby zaufane oprogramowanie, a ma syfa w środku.

A sprawdź inna przeglądarkę np vivaldi.

Ja otworzyłem 8 kart w tym trzy z wp i przeglądarka na FF bierze z 500MB…

Dlatego uważam te gigabajty zajętej pamięci i dużo procka, za przesadyzm. W Wielkiej Brytanii tak z 5 lat temu - ustawianie FF to był dochodowy interes. Pisali o tym Nasi na DP.
Są sprawy w windowsach i w programach zbędne, szkodliwe, niebezpieczne i źle skonfigurowane. To nie jest tak, że sry i używasz. Trzeba starannie zadbać o system i o programy.
Nie to, że mam tendencję wyśmiania mądrzejszych, tylko dziwi mnie pewien upór. Przykładowo, kupiony eset w danej konfiguracji programu/sprzętowej/softwarowej - ma zarżnąć windowsa, bo kupiony*
W innych konfiguracjach może wspierać system, chronić, a czy to pierwszy raz człowiek kupuje sobie kłopot?

Ja wiem że są lżejsze rozwiązania, ale 14GB ram zabierania to już totalnie coś nie chalo…
-bump-

Ja miałem jeszce filmy odpalone teraz bez filmów bierze znacznie mniej
Ale irytuje mnieto liczenie bo nie może wszystkiego jako 1 process odpalić tylko tak sie rozdrabnia…

1 polubienie

WP może się tak odpalać jak się zbugują ich Frameworki JavaScript niby na to czasem pomaga uBO czy praktycznie zawsze AdGuard.

Wtedy niby procesor zeżarty do 80% a RAM też umie się zapchać na 2-3 GiB.

Zrobiłem ponowny re-install systemu. Nie instalowałem na razie OpenVPN’a. Póki co jest OK. Zobaczymy na jak długo :slight_smile:

To sobie zrób przy okazji kopie zapasową systemu puki jeszcze go nie zasyfiłeś…
Przy okazji logi z FRST.

Potem jak już skonfigurujesz i zainstalujesz oprogramowanie jakie masz na kompie zrób drugą kopie i kolejny raz logi z FRST…

Tobie na nic po logach z FRST ale na forum mogą dodatkowe logi z przed zmian ułatwić sprawę podczas sprzątania syfu, sam tak robię jako porównawcze migawki.

1 polubienie