Firmware i modem Thomson SppedTouch 330

cześć, a więc tak niedługo pewnie przesiądę sie na Linuksa :slight_smile: i mam Neostrade TP a modem Thomoson SpeedTouch 330, i mam takie pytanie co to jest firmware czy to jest jakiś sterownik czy co?? :o a jeśli nie, to jak to się do sprzętu wgrywa to będźie chodźić tylko pod Linuksa a pod Windowsa XP juz pewnie nie?? :? Wytłumaczcie mi co to jest i jak to się aktualizuje.

firmware to jest taki programik który steruje urządzeniem :stuck_out_tongue:

niemal wszędzie to jest w dysku twardym nagrywarkach karty graficzne nawet w telewizorze masz oprogramowanie które nim steruje

bios to też jest firmware płyty głównej ale bardziej rozbudowany niż np w dysku czy aparatach cyfrowych :stuck_out_tongue:

generalnie każde urządzenie elektroniczne posiada owy firmware :stuck_out_tongue:

nie :slight_smile: to czy sprzęt będzie chodził pod windowsem czy linuxem niezależy od firmware-u tylko od sterowników do tego urządzenie :stuck_out_tongue:

ano trzeba poszukać nowszej wersji jeśli jest dostępna i ją “zassać” potem odpalić :stuck_out_tongue:

firmwary zwykle są wyposarzone w instalatory które automatycznie instalują nowszą wersje :stuck_out_tongue:

oczywiście mowa tu o komputerach …

bo np w stacjonalnych odtwarzaczach dvd robi się to inaczej …

jedne np za pomoc ą komputera

lub trzeba nagrać odpowiedni firmware na płyte i np nacisnąć odpowiednia kombinacje klawiszy

lub tez zamieścić pliczek tekstowy na tejże płycie z odpowiednią komendą dla odtwarzacza …

są różne sposoby :stuck_out_tongue:

a tu co wikipedia mówi o tym

http://pl.wikipedia.org/wiki/Firmware

czyli jak pod Linux zainstaluje inne stery a pod XP tez inne to gdy będę chciał na xp-eku siedźieć to net będźie dźiałał. A jak na Linuksie to też??

tak …

Dźięki

badziew,badziew,badziew,badziew

soryy ale musialem.Mialem to cos i wysiadlo po kilku miesiącach,teraz mam WebStar i jest o niebo lepiej.Mam net 128 moze nie za szybko ale na thomsonie działał do 15kb/s a na WebStarze 18kb/s

ja mam już ten modem od grudnia 2004 i jakoś tam mi net chodźi, czasem tylko są problemy z połaczeniem się ale to wina TP :evil: jak naraźie niemam z nim problemów, chciabym zmnienić na chello ale u mnie niema w miejscowośći :frowning: Węgrów takie zadupie heh :frowning: jeszcze jest domtel ale co to jest 90kb/s chyba

to masz lepiej niz Neo 512

tylko że ja własnie mam nesotrade, ale u nich i tak się wolno będźię sćiagąć bo neostrada ma 512 kb/s to transfer wynosi 64kb/s a w tym 90kb/s jeszcze mniej bo to sie chyba przez 8 dźieli :)więc nie jest lepszy