Firmware pod linux

witam mam taki mały problem jak miałem windowsa xp musiałem zainstalowac Firmware do napedu mam pytanko czy istnieje jakis zamienik na linuxa tego typu programu

Widocznie z pewnych powodów należało przeprowadzić

upgrade oprogramowania nagrywarki

Jeżeli firma opracowała dane oprogramowanie pod Linuksa

Może jednak zapoznasz się z tą metodąinstalowania nowszego

oprogramowania dla sprzętu, pracującego pod kontrolą Linuksa

A czy napęd nie działa?

technicznie naped jest sprawny poniewarz idzie zainstalowac z niego linuxa ale nie czyta pozostałych płyt, to samo miałem na windowsie ale po zmianie firmware wszystko było ok a nie wiem czy jest jakis spoaób na linuxie zeby ttez tak zrobic

nie rozumiem, skoro zrobiles upgrade pod windowsem to i pod linuksem bedzie ci czytac te plytki.

Pod linuksem z tego co wiem nie ma takich narzędzi. Jak masz dual-boot to sprawa jest oczywista, jak nie masz windowsa na dysku to możesz spóbować przez wirtualną maszynę.

no ale nie czyta i to jest własnie sedno tego tematu, mozesz mnie oswiecic co to jest ta wirtualna maszyna.

Wgrałeś nowy firmware spod windowsa prawda? No więc ten nowy firmware jest juz w nagrywarce. Sam tak robiłem jakiś czas temu i wszysto działało tak samo na win jak i na lin. Nie ma takiej płytki której by mi linux nie przeczytał czy nie nagrał. No ja nie wiem, może ty używasz jakiś dziwnych narzędzi, może tego biednego, podstwowego gnome baker? :smiley: Sprawdzałeś pod K3b , Brasero? I co to znaczy ze płyt Ci nie czyta? Bo rozumiem ze może nie nagrywać pod jakimś biednym programem ale czytać? Może masz vistę i sformatowałeś te płytki jako LFS?

A co to wm to wikipedia Ci powie. Tyle ze tutaj wm Ci nie potrzebna skoro firmware juz wgrany.

nie nie mam visty chodzi o to ze jak włoże płyte do napędu to nie ma zadnej reakcji normalnie kiedys sie otwierało w nowym oknie albo było pole wyboru a teraz jak włoże nagrana płyte nic sie nie dzieje

oj bo moze taka opcja nie jest wlaczona :slight_smile:

zrob tak :slight_smile:

wloz plytę

i

sudo mount /dev/cdrom /media/cdrom

(wersja pod Ubu)

zrobiłem tak i nic ja mam mandrive 2007

no to zeby na 100% zadziałało

su

mkdir /mnt/cdrom_test

(Przypadek - nagrywarka na interfejsie atapi)

mout /dev/hdc /mnt/cdrom_test

teraz naped czyta płyty ale z opóznieniem około 2 minut ale to juz jakis postep

co to znaczy z opóźnieniem?

Jak wpiszesz to polecenie (mkdir wpisujesz tylo raz jedyny)

to póxniej masz wejść w /mnt/cdrom_test przez np. konquerora i musi czytać

no teraz dział wszystko jak ma tylko starsznie długo mi sie kopiuje płyta dvd około 30 minut

masz nie wlączone DMA pewnie