Fizyczne (wygodne) odpinanie zasilania dysku SATA w komputerze

Witam,

Czy kojarzycie jakieś wygodne rozwiązanie odpinania zasilania dysków SATA - jakiś magiczny przedni panel z przełącznikami itd.? Wiem, że w teorii dość prosto zrobić, jednak wypadłem już trochę z eleketroniki a wypada wrzucić jakieś zabezpieczenie itd.
O co dokładnie chodzi: w domomym komputerze mam (poza zewnętrznym i NASem…) część rzeczy backupowane na dodatkowy dysk 2TB. Często potrzebuję robić snapshoty wirtualnych maszyn i podobne, nie chcę tego robić “po sieci” (zajmuje za dużo czasu). Chcę mieć jeden/dwa dyski, które włączam wtedy, kiedy potrzebuję. Nie uruchamiają one silników przy włączaniu komputera - ot, przełączam w czasie pracy komputera i tyle. Nie chce na USB, nie chcę ciągle odłączać kabelka zasilania, szukam wygody.

Unitek Y-1091

stacja dokująca Unitek HDD USB 3.0 SATA 2.5/3.5"

Ostatnio kupiłem, rewelacja.

Mam stację dokującą, potrzebuję rozwiązania z dyskami podłączonymi w komputerze. Zaczynam coś znajdować, drogie rzeczy:
https://www.aliexpress.com/store/product/FREE-SHIPPING-ORICO-HD-PW4101-BK-3-5-Hard-Drive-Power-Switch-for-Easy-HD-and/1665474_32259938512.html

Złącze eSATA (external SATA) to zewnętrzny port SATA 3 Gbit/s, przeznaczony do podłączania pamięci masowych zewnętrznych. Główną ideą eSATA jest zapewnienie identycznej prędkości przesyłania danych w urządzeniach zewnętrznych, jaka osiągalna jest dla napędów wewnętrznych. Osiągane przez ten standard prędkości nie odbiegają od tych oferowanych przez SATA II – maksymalne przepustowości to 150 MB/s oraz 300 MB/s. Jest to prędkość znacznie większa niż maksymalna prędkość przesyłania danych przez port USB 2.0 (480 Mb/s – 60 MB/s), a porównywalna do prędkości złączy USB 3.0 (5 Gb/s – 625 MB/s)[8]. Maksymalna długość kabla eSATA może wynosić 2 metry. W przeciwieństwie do USB port eSATA nie musi zapewniać zasilania – oryginalny port eSATA był bez zasilania, dopiero port eSATAp będący w istocie hybrydą eSATA i USB dostarcza zasilanie. Porty eSATA i eSATAp są fizycznie niekompatybilne.

A może podepnij te wybrane dyski pod osobny zasilacz i włączaj ten zasilacz tylko wtedy, gdy potrzebujesz do nich dostęp?

A co to ma wspólnego z problemem bachusa?

 

Co do samego problemu to z tego co widzę to masz rację, fabryczne przełączniki oscylują w cenie z linka, który podałeś. W tym wypadku wydaje się logiczne kupić jakąś stację dokującą, która posiada włącznik/wyłącznik (tak widzę, że pisałeś, że posiadasz takie coś), albo skorzystać z jakiegoś gotowego schematu i zrobić taki przełącznik samemu. Tak czytałem “że wypadłeś z elektroniki”. Możesz jeszcze poszukać na tablicach ogłoszeń może ktoś sprzedaje takie coś domowej roboty w rozsądnej cenie.

 

Na szybko na ebay: http://www.ebay.com/itm/Hard-drive-switch-control-panel-/281924891641

 

Dzięki za link, nie widziałem tego. Zaczynam się zbliżać do rozsądnej ceny, poszukam jeszcze trochę po “Chinczykach”.