Fizyka - mam pewien problem

Witam, mam pewien problem, bowiem potrzebuje obliczyć (to nie praca domowa! Lecz własna ciekawość, potrzebna do skonstruowania kulochwytu!) jaka energia zostaje przekazana przez śrut na blachę.

masa śrutu: 0.547 g.

Energia wiatrówki: ~~15J

Szacowana prędkość z którą śrut wali w ‘blachę’: ~~250m/s

Waga ‘blachy’: ~~0.5kg

Możecie mi wytłumaczyć jak to obliczyć? Bo szczerze mówiąc słaby z fizyki jestem, a przydało by mi się to, do skonstruowania kulochwytu aby dobrać odpowiednie sprężyny do amortyzacji.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

PS: Szukałem po google trochę i nie znalazłem :confused:

To zależy czy śrut przebija blachę, czy się na niej zatrzymuje :wink:

Jeżeli się zatrzymuje to sprawa jest prosta:

Energia przekazana na blachę równa jest w przybliżeniu energii kinetycznej śrutu:

E = m*v^2 /2

m - masa śrutu

v - prędkość śrutu podczas uderzenia

Nie wiem przez co rozumieć moc wiatrówki, bo moc się podaję w Watach, a w J podaje się pracę.

Ta “moc” to pewnie miała być energia kinetyczna z jaką wystrzeliwany jest śrut.

A energia jaka zostanie przekazana na blachę to właśnie powyższa energia pomniejszona o straty wynikające z oporów ruchu śrutu w powietrzu.

Poprawiłem moc na energię, mała pomyka.

Ok to jeszcze jedno, z jaką prędkością będzie poruszała się blacha?

Prędkość bez uwzględnienia oporów ruchu i dla blachy która nie jest do niczego przymocowana oraz “zawieszona w powietrzu” wynosi około 7,75 m/s.

Te obliczenia są bardzo uproszczone i po wzięciu pod uwagę innych czynników które wpływają na śrut i blachę wynik może się zmieniać.

Aby obliczyć jak to będzie w praktyce potrzeba trochę więcej informacji i obliczenia tego raczej się nie podejmę.

  1. Napisałem, że to nie praca domowa - btw. koniec roku szkonego.

  2. Zaznaczałem, że jest to mi potrzebne do zrobienia własnego kulochwytu, a nie do quizów.

  3. Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc! Na pewno wszystkie posty się przydały!

Moderatorów proszę o zamknięcie tematu.

Pozdrawiam!

Z tego co się orientuje, jest to prędkość początkowa śrutu tuż po opuszczeniu lufy, czyli przy uderzeniu jest ona dużo niższa

SerioNowy , nazwij proszę temat konkretnie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj ten temat.

viewtopic.php?f=16&t=394978