FLAC i przekaz podprogowy

Co sądzicie o tym? Totalna bzdura… czy może jest w tym ziarnko prawdy?

Wiadomo, że FLAC jest bezstratny i można w nim zamieścić “wszystko” (oczywiście jeszcze trzeba mieć sprzęt do odtworzenia “tego”).

PS. Skrót FLAC czyta się tak jak pisze, czy wymienia C na K?

C raczej wymienia się na K ,C=Codec=Kodek

Czyli piszę FLAC a mówię FLAK? :lol:

Na to by wyglądało :smiley:

Sprzęt? Wystarczy AIMP, dobra karta muzyczna oraz zestaw głośników. Mam kawałek kolekcji utworów w formacie FLAC i powiem Ci, że jakość muzyki jest nieporównywalnie lepsza od tej w jakości mp3. A jak się czyta taki skrót? Nie ma żadnej “uzgodnionej” wymowy. Po prostu - Free Lossless Audio Codec :slight_smile:

:stuck_out_tongue:

Jakość jest genialna, bo oryginalna. W takim razie - czy można w niej zamieścić przekaz podprogowy?

Można! Tak na marginesie co to znaczy “jakość Mp3” ?

RBB , twoje pytanie wynika chyba z niezrozumienia czym są przekazy podprogowe.

Takim przekazem podprogowym jest wszystko co jest rejestrowane przez mózg ale nie dociera do świadomości.

Jakość nie ma tu większego znaczenia bo sposobów ukrycia takiego przekazu istnieje bardzo dużo.

Takim przekazem może być np. wypowiedziana cichym szeptem nazwa produktu która jest zagłuszana przez głośniejsze dźwięki, czasem są w utworach jakieś ciche dźwięki w tle których niby nie słychać ale jak się skoncentrujesz na tym cichszym tle to da się je usłyszeć.

Co do jakości mp3 to jest to duże (wręcz gigantyczne) uproszczenie bo format mp3 nadal jest rozwijany i obecnie jest on już rozbudowany o mp3 Pro, mp3 Surround oraz mp3 HD który daje jakość HD (rozmiar pliku jest oczywiście odpowiedni do jakości).

A jeśli chodzi o jakość dźwięku ogólnie to jest ona zależna od 3 składników:

  1. kodeków używanych do odtwarzania (to jakiego program się używa nie ma znaczenia tylko to jakich on używa kodeków) - przykładowo powszechnie używany przez programy (bo darmowy) kodek Lame mp3 daje niższą jakość niż oryginalny komercyjny Fraunhoffer mp3;

  2. jakości układu dźwiękowego - tanie karty na układzie cmedia i karty zintegrowane dają gorszą jakość niż karty na dobrym układzie;

  3. jakości głośników i wzmacniacza - żadne małe głośniczki nie dadzą dobrej jakości niezależnie od tego co piszą producenci (praw fizyki nie da się ominąć - dlatego nazywa się je prawami) nawet dobre kolumny podłączone jedynie pod komputer bez wzmacniacza nie dadzą tej jakości którą dadzą w połączenia z dobrym wzmacniaczem (mam na myśli stricte jakość a nie głośność siłę basu).

U typowego usera najwięcej strat jakości powstaje w samych głośnikach bo mały głośniczek nie jest wyprodukować odpowiedniej fali dźwiękowej.

Na drugim miejscu są kodeki, są one w zasadzie równie ważne jak karta dźwiękowa ale wiele osób inwestuje w drogie karty całkowicie zapominając o kodekach.

do 320kbps

Dodane 07.06.2012 (Cz) 14:26

i co myślisz że ktoś kto zripował płyte i wrzucił na torrenty dodał w tle zapętlony tekst “kup persila” ? :slight_smile:

Da się wszystko,jedną z form przekazu jest reklama,jest powtarzana tyle razy,że w końcu umysły są programowane,na tej podstawie chyba nie ma na Ziemi człowieka,który nie wie co to Coca Cola,czy Marlboro,te produkty były swego czasu intensywnie reklamowane,podobnie jest z oprogramowaniem,przy okazji reklamy któregokolwiek laptopa MS reklamuje Windows 7.Według tych mechanizmów działa propaganda,aby nakłonić ludzi do czegoś,trzeba pokazywać filmy ukazujące zjawisko w dobrym lub złym świetle.Przykładem są totalitaryzmy,faszyzm i komunizm posługiwały się propagandą na szeroką skalę,była ona częścią sztuki,np. plakaty PRLu z hasłami walki o lepszą Polskę,ludzie pracujący z młotami ukazani jako wzór.

Strach pomyśleć co zawiera taki plik odtworzony od tyłu ;]

{to chyba miało być “tyłu”}

A co ma zawierać, to samo tylko że od tyłu…

Do 320 bo więcej się nie da?

Da się ale standard zwykłego mp3 przewiduje do 320kb/s.

Mam na twardzielu próbki mp3 HD w których bitrate jest zmienny i dochodzi nawet do 1000kb/s.

Więcej takich można znaleźć na http://www.all4mp3.com/enjoy/try-now-mp3HD.php (bez kodeka mp3 hd też powinny się odtwarzać ale w jakości zwykłych mp3).

A o formacie mp3 więcej można sobie poczytać tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/MP3

Sam sobie zaprzeczasz pisząc o nowej płatnej wersji HD.Równie dobrze mógłbyś napisać że się nie da dla mp3PRO.

Chyba kolego czytać ze zrozumieniem nie umiesz bo nic takiego nie napisałem.

Dla mniej kumatych napiszę prościej.

Zwykłe mp3 dopuszcza do 2 kanałów (stereo) w jakości do 320kb/s.

Rozszerzony standard mp3 Pro zapisuje tą samą jakość w niższej przepływności i według standardu jest to max 192k/s .

Dalsze rozszerzenie standardu to mp3 Surround który oprócz 2 kanałów stereo zawiera informacje o dodatkowych kanałach.

A najnowsze rozszerzenie standardu to mp3 HD które umożliwi zapis dźwięku w jakości HD ze zmiennym bitrate dochodzącym do bardzo wysokich częstotliwości (na wikipedii piszą że do 900kb/s ale w niektórych demach dochodzi nawet do 1000kb/s).

Wszystkie te formaty powinny się odtwarzać nawet bez dedykowanego kodeka (w teorii, w praktyce bywa różnie) ale jedynie jako zwykłe mp3.

Czyli plik mp3 Pro z bitrate 192kb/s odtworzy się na zwykłym kodeku w jakości odpowiadającej zwykłemu mp3 192kb/s a dopiero na odpowiednim kodeku pójdzie w pełnej jakości, podobnie mp3 Surround na zwykłym kodeku odtworzy tylko 2 kanały.

Z mp3 HD jest jeszcze dziwniej bo to tak naprawdę 2w1 - zwykłe mp3 w jakości określonej przy kodowaniu + mp3HD w pełnej jakości HD, zwykłe kodeki czasem odtwarzają te zawarte w pliku zwykłe mp3 a czasem mają z tym problem i nie łykają pliku wcale.

jasieczek , odeszliśmy od tematu więc proponuję to zakończyć i ewentualnie kontynuować w innym wątku, chyba że kolega RBB też się tym tematem zainteresował.

Czyli jest w muzyce możliwy przekaz podprogowy?

Dodane 07.06.2012 (Cz) 17:47

Zainteresowałem, ale boje się, że to ja przez admina zostanę najbardziej “ukarany” :smiley:

Tak, jest możliwe żeby w muzyce był ukryty przekaz podprogowy ale sposobów na ukrycie takiego przekazu jest tak dużo że nie da się tego przewidzieć ani się ochronić.

Ale na szczęście nie każdy jest tak samo podatny na takie przekazy.