Flex memory mode

mam plyte EP41-UD3L i w sloty 1 i 3 wstawiłem kolejno 1GB RAM 800MHZ GOODRAM oraz 2GB RAM 800MHZ GOODRAM

bios pokazuje komunikat

memory runs at flex memory mode, ktoś mi może wytłumaczyć co to za opcja? czy to jest gorsze od dual channela? wiem że gogle ma sporo poradnikow ale jakoś nic konkretnego w tym temacie. wiem ze te ramy sa cienkie ale chcialbym aby daly z siebie wszystko

Dodane 31.05.2010 (Pn) 14:13

dodam że w takim ustawieniu win7 pokazuje 3GB a w singlu jak miałem 1GB + 512 to pokazywał 1GB ( w nawiasie 1,5gb)

Hej,

W trybie pamięci Flex Mode możliwe jest wstawienie w sloty obu kanałów pamięci moduły o różnej pojemności - na przykład moduł 1GB i 2 GB. W tym wypadku chipset odwoływał się będzie do przestrzeni 1 GB tego 2-gigowego modułu w trybie dwukanałowym (Dual Channel), zaś pozostałe 1GB będą działać w trybie jednokanałowym (Single Channel). Oczywiście cała przestrzeń modułu 1-gigowego będzie obsługiwana w trybie dwukanałowym.

Tak, jako że jest to rozwiązanie po części hybrydowe, efekty jego zastosowania przynoszą rezultaty nieco gorsze niż pełny Dual Channel. Zresztą tutaj znajdziesz test, w którym zestawiono rezultaty z użyciem Dual Channel’u, Flex’a i Single Channel’u.

Pozdrawiam,

Dimatheus

ok rozumiem czyli to jest to samo jakbym miał 3 kości po 1GB i dwie sobie pracują w dualu a pozostała 1GB pracuje osobno przez co w sumie 3GB w takim samym efekcie?

Hej,

Praktycznie efekt jest podobny do tego, co opisujesz. 2/3 pojemności pamięci pracuje w Dual Channel’u, a pozostałe 1/3 w Single Channel’u.

Co przez to rozumiesz??

Pozdrawiam,

Dimatheus