Folder dostępny tylko dla jednego konta (XP)?

Witam,

Może lamerskie pytanie ale nie mam pojęcia jak go rozwiązać.

System: Windows XP Home Ed

Mam na dysku dwie partycje:

c - system i programy

d - zasoby

Na kompie są dwa konta uzytkowników, ale zależy mi aby dostęp do zasobów w jednym z folderów na dysku D miał tylko jeden użytkownik. Chce uniknąc wskazania tego foldera jako Moich Dokumentów na wypadek awarii systemu (wiadomo Moje Dokumenty są w systemie i wraz z padnięciem systemu padają moje zasoby).

Właśnie - na zasadach jak Moje dokumenty zaznaczone jako zasoby prywatne i nieudostępnione ale jednak tak odseparowane od systemu, że w razie nawet formata C zasoby na dysku D pozostają nienaruszone.

Liczę na życzliwe podpowiedzi

Pozdrawiam

:arrow: http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=597

Dzięki za link; już sprawdziłem programik - jest niezły.

Ale mam taką obawę: czy w razie awarii systemu, nawet formatu systemu (programik zainstalowałem na C), czy dane w zabezpieczonym folerze sa bezpieczne? czy po ponownym postawieniu systemu będe miał dostęp do tych danych i nie zostaną one nienaruszone?

Może głupie pytanie ale to ważne dane i trudno mi jest je archiwizowac co 2 dni na dvd.

Pozdrawiam

No niestety nie bowiem formatując c czyścisz wszystko, wszelkie pozostałości po programie a więc blokada też. Zrób instalke programu na D, jeśli chcesz korzystać z zasobów tylko ty jeden. 8)

Łatwiej zrobić tak:

Uruchamiasz system w trybie awaryjnym, klikasz na folder prawym, zakładka udostępnianie, wybierasz użytkownika który ma nie mieć dostępu i odznaczasz wszystkie ptaszki na dole (zapisywanie, odczyt itd.)

Jeżeli masz NTFS przenieś / nie kopiuj /po prostu folder moje dokumenty na D / z Document and Settings, konkretnie z Twojego konta /, zaznacz “uczyń ten folder moim prywatntm” i z drugiego konta nie będzie do niego dostępu. Musisz jeszcze w opcjach pisanych dokumentów / np. w Office / wskazać ścieżkę dostepu do D aby tam zapisywał tworzone pliki.

witam,

problem juz rozwiązałem - należy w oknie wiersz poleceń uzyc komendy z uzyciem cacls i nadać/ująć uprawnienia.

Kiedy uzytkownik na innym koncie kliknie w folder to wyświetla sie komunikat o niedostępności folderu.

Ale mam jednak wątpliwość: czy nadanie folderowi takich właściwości z uzyciem tego polecenia nie powoduje sytuacji podobnej jak z Moimi dokumentami tj. że ten folder stanie się także folderem systemowym.

Prosze o podpowiedź.

Pozdrawiam

oczywiście, że jest dalej w Doc&Settings na dysku C i w przypadku formata partycji systemowej utracisz go, zmieniłeś tylko uprawnienia, które można zmienić prawoklikiem na tym folderze i nadaniu mu uprawnień prywatności, a Tobie chyba chodzi o zabezpieczenie przed dostępem i utratą w przypadku formatu partycji systemowej. Jeżeli drugie konto jest administracyjne to współużytkownik może go przejąć tak jak Ty to zrobiłeś.

marek624

a co jest w Doc&Settings na dysku C? nie za bardzo zrozumiałem.

Zaznaczam, że w Moich Dokumentach przywróciłem ścieżkę domyślną i ona prowadzi właśnie do wspomnianego przez Ciebie miejsca.

Ale folder z danymi na D pozostał na D i on został opatrzony uprawnieniami.

Chodziło mi o to, czy gdziekolwiek by ten folder się znajdował to jeśli za pomocą polecenia cacls zostałyby mu nadane jakieś szczególne uprawnienia (np. wyłaczony dostęp dla pozostałych kont) to czy ta operacja powoduje, że staje się on folderem systemowym i w razie formata tracę jednak dane w tym folderze na np. dysku D.

Pozdrawiam

tak teraz załapałem oco chodzi, Tyzabezpieczyłeś jakiś tam folder z wiersza poleceń cacls i w xp home nie ma innej możliwości jak przejęcie prawa własności przez tą komendę. Musisz tylko pamiętać o założeniu hasła na konto administratora, bo współużytkownik może zrobić to samo. Mnie chodzi o przeniesienie folderu “moje dokumenty” na drugą partycję / będąc zalogowanym na swoim koncie / i nadanie mu statusu prywatnego folderu. Korzyść potrójna bo tylko Ty masz dostęp do niego i nie tracisz go w przypadku formatu / standardowo on się znajduje na partycji C w folderze Document and Settings / więc w przypadku formata tracisz go. No i trzecie możesz w tak zabezpieczonym folderze MD umieścić folder, który chcesz mieć tylko dla siebie, nie musisz więc zabezpieczać go z cacls bo cały folder MD jest zabezpieczony “Twoim kontem” bo tylko na nim można go otworzyć. Ja przynajmniej tak zabezpieczam swoje foldery.

Pozdrawiam.

Złączono Posta : 10.01.2007 (Sro) 21:03

w uzupełnieniu: oprócz założenia hasła na konto administratora, na które logujesz się w trybie awaryjnym współużytkownik nie może posiadać uprawnień administracyjnych bo także może przejąć Twój folder. Zaloguj się na dowolne konto w trybie awaryjnym z obsługą sieci. Jak klikniesz PPM dowolny folder otwórz na dole właściwości i u góry będziesz mieć zakładkę zabezpieczenia, gdy ją otworzysz pokażą Ci się trochę “okrojone” zasady grup i zabezpieczeń znane z Windows XP Pro, tam widać jak łatwo użytkownik z uprawnieniami administracyjnymi może łatwo przejąć dowolny folder na własność / jest tam większość opcji polecenia cacls tylko w formie graficznej.

Dzięki Marek624,

Tak kawa na ławę - jak rozumiem utrzymując moją metodę tj. bez przenoszenia Moich dokumentów, nawet w przypadku formata C dane w zabezpieczonym folderze na D są bezpieczne, bo te szczególne uprawnienia sa zapisane we właściwiściach tego folderu i dopiero nowy administrator (oczywiście z hasłem dla bezpieczeństwa) po postawieniu na powrót systemu może dokonac zmian?

Dzięki raz jeszcze

Pozdrawiam

tak nowy administrator może przejąć ten folder na własność / np. po formacie / tak, że danych nie utracisz.

Dziekuję i pozdrawiam