Folder wspólny dla dwóch komputerów

Witam

Chciałem utworzyć taki wspólny folder dla dwóch komputerów. Na obu komputerach byłby folder np. WSPÓLNY i jak wrzuciłbym do niego jakieś pliki to na drugim mógłbym je otworzyć. Szukałem w necie i są rożne porady ale jakoś nie idzie. Jeden laptop jest z WIN 7 a drugi z VISTA HB. Mamy w mieszkaniu internet przez WIFI. Jak to zrobić?

Ja_:smiley: ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Najprostszy sposób to wykorzystać protokół SMB (czyli udostępnianie plików w systemie Windows).

Po pierwsze, oba komputery muszą być w tej samej grupie roboczej (zmienisz ją w aplecie Panelu Sterowania -> System).

Po drugie, musisz mieć włączone udostępnianie plików oraz drukarek (Panel Sterowania -> Centrum Sieci i Udostępniania).

Po trzecie, musisz utworzyć folder na dowolnej z maszyn dołączonych do wspólnej grupy roboczej, kliknąć na nim PPM, wybrać Właściwości. Zakładka Udostępnianie. Tam klikasz przycisk Udostępnianie, z listy wybierasz Wszyscy, z prawej zmieniasz z “Odczyt” na “Odczyt/Zapis”.

PZDR, H

Z tym, że jak udostępnisz katalog, to pliki będą dostępne tylko na tym komputerze, on będzie w tym momencie serwer plików i drukarek, jeśli chcesz natomiast mieć na obu komputerach identyczną zawartość katalogów, tak jak piszesz, to musiałbyś synchronizować ich zawartość, np. przez Rsync. Przy pomocy Rsync osiągniesz taki efekt, czyli jak coś dodasz do jednego katalogu i synchronizujesz oba katalogi, to nowe pliki dodadzą w drugim katalogu, natomiast jeśli coś usuniesz z jednego, to w drugim też zostanie to usunięte.

Pozdrawiam!

@roobal

Faktycznie, źle przeczytałem:)