Foldery nie do usunięcia


(Qwertung12) #1

Witam serdecznie,

proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Na pulpicie pojawiły się dwa foldery bez nazwy, kórych nie da się usunąć, tj. po usunięciu i odświeżeniu pojawiają się ponownie. Poza tym oba mają ograniczone opcje w menu kontekstowym.

 

post-263881-0-56858500-1418716813_thumb.post-263881-0-83379000-1418716813_thumb.

 

Przy okazji czy mógłby ktoś napisać jaka jest przyczyna pojawienia się tych folderów? Przeskanowałem komputer AdwCleanerem i CCleanerm, ale nie pomogło.


(Bogdan_G) #2

Jest taki malutki programik, razem ze spolszczeniem ma niecale 100KB. OpenedFilesView. Pobiera się byle gdzie, wypakowuje, zawartość spolszczenia wkleja do folderu programu. http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.nirsoft.net/utils/opened_files_view.html&prev=search

 

OpenedFilesView pokaże Ci aktualne otwarte pliki, uchwyty, procesy i tam takie. Jeśli foldery nie dają się usunąć, to znaczy, że są w jakimś procesie ich zawartość otwarta. W menu opcje zaznacz - Pokaż otwarte foldery. Z menu plik wybierzesz akcję.


(kajzer121) #3

 Pierwsze primo możesz mieć w auto uruchamianiu coś zainstalowanego co tworzy katalog ( utworzyło). CCclin ci pokaże co tam jest. uruchomione  

Ja zazwyczaj mam prostą metodę usuwania trudnych katalogów startuje z Linux live ( Ubuntu knoppix etc.  I bez problemu wykasuję wszystko … Nie bawię się w zaawansowane wyszukiwania pod Windowsem . No chyba że ze względów technicznych jest to mało opłacalne… 


(scripter1) #4

Ja mam jeszcze prostszą i szybszą metodę.

Zainstaluj sobie program Unlocker, po instalacji będziesz miał pod prawym klawiszem dodatkową opcję umożliwiającą odblokowanie tak zablokowanych plików i folderów.

Poza tym program daje możliwość wykonania operacji typu usunięcie czy zmiana nazwy tych plików/folderów automatycznie od razu ich odblokowaniu.

A na bardziej oporne pliki/foldery zablokowane przez coś czego bez restartu systemu nie da się wyłączyć program zaproponuje usunięcie przy ponownym uruchamianiu systemu.

Co do samych folderów to najwyraźniej przy starcie systemu uruchamia się coś (program, skrypt lub zaplanowane działanie w harmonogramie systemowym) co sprawdza czy te foldery są i jak ich nie ma to je tworzy więc najpierw trzeba by znaleźć to coś i wyłączyć/usunąć.

Pobierz sobie narzędzie od MS AutoRuns (wypakuj gdzieś do jakiegoś folderu, program działa bez instalacji) i on ci pokaże wszystko co się uruchamia ze startem systemu i będziesz mógł wyłączyć to co jest niepotrzebne (uwaga: niektóre programy/wirusy bronią się przed tym monitorując czy się ich nie wyłączyło z autostartu więc po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne kliknij w programie odśwież i sprawdź czy powyłączane wpisy nadal są wyłączone), jak w ten sposób nie da się nic zdziałać to możesz mieć jakiś syf i trzeba będzie zrobić logi FRST.

A od strony technicznej to windows ma takie mechanizmy że gdy w folderze umieścisz odpowiedni systemowy plik konfiguracyjny folder zmieni swoją nazwę na inną a po otwarciu go zostaną wyświetlone pliki z innego folderu zamiast te co faktycznie są w nim (wirusy lubią wykorzystywać ten mechanizm), wygląda na to że mamy z tym do czynienia.