Foldery USUSUSUS.usu 2021.10.21, czyli co to jest?

Na dysku przenośnym USB (ADATA SH93, 500 GB) zauważyłem dziś dziwne katalogi USUSUSUS.usu (64 szt.). Wszystkie o identycznych nazwach, z identycznym rozszerzeniem i datą oraz czasem (10:26:42). Wszystkie w katalogu głównym.


Widok z TC:

Pełne skanowanie trzema AV (ESET NOD32, Defender i BitDefender) nic nie wykrywa. Zresztą mam zablokowaną możliwość uruchamiania plików z dysków wymiennych, także mam nienadpisywalny plik autorun.inf, więc infekcję odrzucam. Skanowanie zrobiłem „dla świętego spokoju”.

Bardziej ciekawi mnie co to jest?

W wyszukiwarkach wyniki dla USUSUSUS.usu niewiele dają, choć pojawiają się i widzę, że inni też mieli podobny problem, choć (chyba że źle szukam) nierozwiązany.

Wie ktoś?
Nie pytam co z tym zrobić, bo format pewnie za chwilę załatwi sprawę, ale bardziej chodzi mi o wiedzę, co to jest.

Może to jakaś awaria dysku? Czy awaria sterownika? Bo z tego co jest w internecie jest ta sama data utworzenia (nawet 10 lat temu) 2021-10-21 10:26.

Tutaj najbardziej podejrzana jest ta data. Jak kiedyś chyba MS dla sterowników ustawiał konkretną date 06.06.2006 dla podpisu sterowników domyślnych.

Dodatkowo w Urban dictionery można znaleźć, że US może oznaczać „unserviceable”

Abbreviation for the term „unserviceable”. Also variants U.S. or U/S. Frequently used in Great Britain during the 21st century by the mechanical engineering industry, RAF, Army & Navy, etc… This term declined in popularity during the latter half of the 21st century but is still understood to mean anything that is useless.

This equipment is US, meaning the equipment is un-serviceable and will have to be replaced.

Niby proste NAS-y D-link wracają do daty początku „UNIX” i trzeba kombinować jak ustawić coś powyżej 2006 roku (NTP nie działa, pobierz datę od użytkownika nie działa, rusza manipulacja pola „select” i jednego z „option” a zakres dat kończy się chyba na 2009 w liście wysuwanej HMTL).

Niestety nie sprawdzałem jak reagują one na wgranie „OpenWrt”.

Też mam takie podejrzenie, nieprzypadkowo temat założyłem w dziale sprzętu. Niemniej Google ( i inne) nie dają jednoznacznych wyników, a raczej w ogóle nie dają wyników z konkretnym wyjaśnieniem.
Też zwróciłem uwagę na tematy sprzed wielu lat i na daty katalogów.
Pierwszy raz jednak coś takiego widzę osobiście, dlatego pytam, czy ktoś też coś takiego przerabiał i może ma wiedzę.
Z dysku zgrałem co ew. potrzebne i zaraz go potestuję, może coś się wyjaśni…