Fora już umarły?

Na forum DP wchodzę tak ze 4 do 8 razy w roku i mimo wszystko nadal się tu niewiele ciekawych rzeczy dzieje, kiedyś IMO było inaczej. Czy fora internetowe umarły już jako koncepcja wymiany informacji? Czy moderacja/administracja może powiedzieć coś na temat ruchu na forum? Jak bardzo spadał przez ostatnie lata? Czy sieci społecznościowe w jakiś sposób to nadrabiają w przypadku DP? Czy może teraz portal żyje na samych newsach i nielicznych wartościowych wpisach blogowych?

Jako, że w dzisiejszych chorych czasach większość społeczeństwa to snowflake’i informuję, że nie chcę tu deprecjonować w żaden sposób czyjeś pracy i zaangażowania. Dopytuje jedynie o ogólny trend i jego konsekwencje dla lokalnej społeczności DP.

Moim zdaniem fora wciąż mają się dobrze. To raczej grupy dyskusyjne i usnet można uznać za wymierający gatunek.

Tak i nie.
Z jednej strony ruch na typowych forach wcale nie jest duży, a już daleko mu do tego jaki był w czasach świetności tego medium. Z drugiej strony widać tworzenie się struktur podobnych do forów w ramach większych serwisów np. dyskusje na kanałach tematycznych na YT.

Ja czasami z nostalgią spoglądam na początek lat 2000 kiedy głównymi formami komunikacji w necie były właśnie grupy dyskusyjne i IRC. Piękne czasy co wcale nie oznacza, że gorsze od tych które mamy obecnie. Tylko mam wrażenie, że w tamtych czasach ludzie, którzy łączyli się ze sobą byli jakoś tak bardziej ze sobą zżyci i wykazywali więcej empatii.

1lajk

A obecny stan to nie jest czasem rezultat skundlenia tej formy komunikacji (via Internet w ogólności) przez molochy social media?

1lajk

Kiedyś nie było komunikatorów na obecnym poziomie a irc był dla nerdów w sumie nadal jest :smiley:
Fora czatowe też nie do końca sie sprawowały to ludzie siedzieli na forach ale one często się zapychały nie potrzebnymi bełkotami.

obecnie do wyrywkowej luźnej rozmowy ludzie używają aplikacji Skype/Discord/Teamspeak no i lider messenger :stuck_out_tongue:
Fora dalej są używane ale przez ludzi co chcą pozostawić swoją treść na dłuższą chwile niż 5 sekundowa wymiana zdań w zapomnienie. zwykle by zapytać o pomoc itp.

Stąd też coraz mniej osób na forach bo ludzie po prostu wolą komunikatory do luźnej/prywatnej rozmowy w węższym znanym gronie.

Fora ze względu na lepszą kontrolę nad strukturą treści w stosunku np. do grupy na FB są wciąż nieocenione przy specjalizowanych tematykach (np. konkretna marka producenta samochodów z kopalnią wiedzy o usterkach i naprawach) i takie funkcjonują bardzo dobrze. Natomiast takie codzienne pogaduszki przeszły na grupy na Facebooku.

Czekaj, czekaj… a czy czasem właśnie od kilku lat nie wróciliśmy do formy IRCa w nowym opakowaniu? Hashtagi, małpki jak kogoś wołamy + subskrybowanie danego # ? To przecież taki IRC z kolorowymi i animowanymi emotikonkami :wink:

2lajki

Ludzie już się wszystkiego co chcieli dowiedzieli, więc nie korzystają.