Format 16:9 kontra 4:3 VHS 2 DVD - właściwe proporcje obrazu

Mając telewizor panoramiczny i choćby rodziców, którzy mają jeszcze stary, normalny telewizor mam pewien problem, którego sama nie umiem za bardzo pojąć / rozwiązać.

Chodzi o zgrywanie kaset VHS do DVD, właściwie to oglądania czegokolwiek w formatach 16:9 lub 4:3.

Podłączając magnetowid VHS do plazmy czy też do starego TV obraz ma właściwe proporcje na jednym, jak i na drugim odbiorniku wypełniając całą powierzchnię ekranu.

Włączając DVD i wybierając odpowiedni dla telewizora format ten sam efekt.

Włączając plik avi mam czarne pasy w zależności od tego na jaki format był przygotowany plik.

Jakim programem można otrzymać ten efekt aby nagranie wideo miało właściwe proporcje na obydwóch telewizorach bez czarnych pasów i czy jest to w ogóle możliwe?

Program do konwersji wideo: “SUPER” klikamy np. na Aspect 4:3 itp.

Chyba nie zrozumiałeś - chodzi o to aby wideo odtwarzało się na całym ekranie i we właściwych proporcjach zarówno na ekranie 4:3 jak i 16:9, robiąc Aspect 4:3 na panoramicznym tv będą pasy po bokach.

Rozdzielczość obrazu SD wynosi 720 x 576 zarówno w wersji 4:3, jak i w wersji 16:9.

Więc polecam skalowanie do tych rozdzielczości. Może pomoże, lecz to zależy od wejściowej rozdzielczości obrazu…

Jeżeli zmieniasz skalowanie obrazu to parametry wejściowe nie mają znaczenie - ponieważ zostaną automatycznie przeskalowane.

Ma znaczenie, jeśli przy skalowaniu ustawimy, czy zachować proporcje obrazu czy też nie.

Po prostu film formatu .avi zajmuje mało czyli np te 700mb i dlatego masz pasy bo film został skonwertowany i została zmniejszona rozdzielczość.Musisz ściągnąć wersję DVD czyli zajmuje ponad 4gb (do niczego nie namawiam żeby nie było warna)

Jak znajdziesz np. moją komunię, którą muszę najpierw zgrać z VHS to daj mi znać… :expressionless:

Ale jak to dokładnie zrobić żeby po całej tej robocie kodowania mieć plik, który odtworzy się tak samo na telewizorze 4:3 jak i panoramicznym bez czarnych pasów, rozciągania etc?

Nadanie samej rozdzielczości przecież chyba niczego nie załatwi? Wrzuciłam plik właśnie o rozdzielczości 720x576 i może i faktycznie rozszerzył się on na całą powierzchnię ekranu, ALE właśnie przez sztuczne rozszerzenie. Nie jest to właściwa proporcja pikseli i wszystko jest spłaszczone.