Format A3 - problem z rozdzielczością

Chcę zrobić plakat w formacie A3 w PSE, ale nie wiem jaką ustawić rozdzielczość. Program proponuje mi 300 piks/cal ale to nie są jakieś dziwne wymiary. Jaką dać normalną rozdzielczość dla formatu A3?

proponowana 300dpi jest optymalna do wydruków grafiki wektorowej, a jeśli będziesz miał tam zastosowane cienkie krzywe linie to nawet wyższa.

jeśli będzie to grafika rastrowa do wydruku to rozdzielczość może być niższa nawet rzędu 120-150dpi.

I nie zapomnij o spadach przynajmniej 3mm z każdej strony :wink:

co za bzdury… plakat w 120dpi? gdzieś to wyczytał.

Druk takiego małego formatu: 300dpi. Co do spadów to zależy od drukarni… 2-3mm

Kolego, nie czytałem, wiem to z autopsji w takiej rozdzielczości drukuje się plakaty w drukarniach wielkoformatowych - klient przynosi raster 300 dpi - wydruk robi się 150dpi, wektor klienta 300dpi wydruk w 200dpi na ploterze w formacie A0 - oszczędność tuszu i czasu bo zleceń jest mnóstwo, a klient na efekt jakoś nie narzeka (oczywiście ostateczna rozdzielczość jest ustalana tak by otrzymać efekt optymalny)

I jak zobaczysz ofertę wydruku wielkoformatowego na ploterze np. Roland o rozdzielczości 1440dpi to nie daj się nabrać bo takiego wydruku nie dostaniesz :wink: (chyba że to będzie Twój ploter)

i bez agresji proszę.

Na plakat nie patrzy się z odległości kilkudziesięciu centymetrów. To tak na przyszłość, zanim znów wyjedziesz z jakimiś niestwożonymi rewelacjami :smiley:

aaaa to jak się drukuje już o jest inna sprawa, drukarnie tną gdzie się da :stuck_out_tongue_winking_eye: tu się oczywiście zgadzam… ale lepiej i tak zrobić w 300dpi od razu bo nie wiadomo co się będzie z tym plakatem działo później :wink: myślę,ze lepiej mieć w 300dpi w razie czego bo A3 to nie jest format gdzie plik zajmuj 5GB

Na taki, którego się nie czyta to na pewno nie :wink: nie można patrzeć swoją miarą na takie rzeczy, to, że ktoś przeczyta z 5m to nie znaczy że wszyscy dadzą radę…

niech kazdy zacznie malowac farbkami i problem rozwiazany :smiley: