Format dysków bez instalacji windowsa

Witam. Proszę was o poradę jak zrobić formata dysków bez instalki windowsa.

Więc tak dostałem dwa dyski tyle ze zawirusowane :confused: i nie chciał bym je dopuszczać do kontaktu z moim dyskiem :stuck_out_tongue:

czy jest możliwość ze odłączę swój dysk , podłącze tamte i standardowo sformatuje je po przez płytę instalacyjna windowsa ??

ja tak zawsze robię no ale to przy formatowaniu partycji C: gdzie potem instaluje się samoczynnie windows.

Skorzystaj z GParted.

Utwórz sobie CD z GParted. Odłącz swój dysk. Podłącz dyski zawirusowane. Użyj utworzonego CD z GParted. Sformatuj dyski :slight_smile: I ciesz się z ich użytkowania :smiley:

Dokładnie zrób to w ten sposób - najprościej, skutecznie i bezpiecznie dla Twoich danych. Nie podłączaj obu w tym samym czasie, nigdy nie wiesz co na nich siedzi, podłącz najpierw jeden a po zakończeniu formatowania zrób to samo z drugim.

ale jak można sformatować tak dyski ?? przecież kiedy nie będzie mojego dysku one się odpala na swoim Windowsie a wtedy jak się sformatuje ?? przecież nie możne się sformatować coś na czym pracuje

Po podłączeniu dysku uruchom komputer z przygotowanej wcześniej płyty z Gparted, z poziomu tego narzędzia sformatuj dysk i po sprawie.

Tak samo postąp z drugim dyskiem.

no dobrze panowie dziękuje za pomoc ale jeszcze ostatnie pytanie :slight_smile: To jest plik iso jak widzę i po ściągnięciu go co ja mam z nim zrobić ?? odrazu go nagrać na płytę czy otworzyć przez np. demona ?? jest jakiś poradnik do tego ?

Aby nagrać płytę z obrazu ISO skorzystaj z programu ISO Burner, bardzo prosta intuicyjna obsługa. Alternatywnie możesz użyć programu ImgBurn

Nagrywasz to w programie do nagrywania za pomocą opcji “Nagraj obraz płyty” lub podobnie brzmiącej.

Nie możesz zrobić tego formatowania z poziomu instalatora Windowsa? Pytałeś o ten sposób, twierdząco Ci już na początku odpisałem.

no ale jak się robi to za pomocą płyty instalacyjnej Windows to po formatowaniu automatycznie się instaluje windows a ja nie chce żeby tam był jakikolwiek windows

Na początku instalacji odbywa się tylko kopiowanie plików, robisz reset i po sprawie.

Jeszcze raz krok po kroku, jeżeli chcesz sformatować zawirusowane dyski nie używając do tego instalatora Windows:

  1. Ściągasz obraz ISO GParted, który nagrywasz na płytę programem ImgBurn.

  2. Odłączas “zdrowe” dyski podłączasz zainfekowane.

  3. Uruchamiasz program GParted z płyty bootującej, którą wcześniej przyszykowałeś.

  4. Formatujesz dyski z poziomu programu GParted.

Dziękuje wam bardzo :slight_smile: W domu już na spokojnie sobie zobaczę który ze sposobów będzie dla mnie wygodniejszy.

Ewentualnie jak by był jakiś jeszcze problem to się odezwę ale nie wydaje mi się :stuck_out_tongue:

a cz z plyty windowsa nie mozesz wejsc w opcje naprawy systemu? jezeli jest to mozliwe to wejdz w konsole i wpisz format C:

kurcze odłączyłem swój dysk podłączyłem jednego z tych nieszczęsnych dysków i się nie bootuje płytka anie z programem ani z windowsem :confused:

teraz to już jestem bezradny :frowning:

Naciśnij klawisz F12 chwilę po włączeniu zasilania, pojawi się okno z wyborem urządzeń - wybierasz CD lub DVD w którym jest płyta i powinno wystartować.

robiłem tak to na jednym dysku odpalał się windows normalnie a na ta drugim dysku coś w stylu “boot falure insert system disk” zarówno jak z płyta GParted i Win.

lipa :confused:

Wejdź do biosu.

Zakładka Advanced BIOS Features

Boot Device Select:

1: CD, DVD

2: cokolwiek

3: cokolwiek

W zależności od płyty głównej tak się wchodzi do biosu: http://forum.dobreprogramy.pl/post1822459.html#p1822459

ale ustawienie w biosie są równoznaczne z naciśnięciem klawisza f12 i wybraniem cd jako pierwsza opcja do botowania. a nie ma to znaczenia z tymi zworkami master, slave itp ?

dziwne bo na moim dysku bootuje te płyty więc gdzie tu jest zonk :shock: