Format dysku & instalacja Linuxa

Posiadam system Windows XP Pro. Chcę go zmienić na GNU\Linux Debian (alpha). Przedtem jednak chcę zformatować dysk w celu usunięcia Windowsa, DOS-a i całej masy innych śmieci. Nie potrzebuję kilku systemów operacyjnych (wystarczy mi Linux) więc format zamierzam przeprowadzić przy pomocy BIOS-u. Jak to zrobić? I co dalej (jak potem zainstalować Linuxa->mam go już na płytach)?

Prosiłbym o przejrzyste instrukcje.

Dziękuję.

jeżeli jesteś początkujący i nie masz zbytniej wiedzy ani chęci siedzieć i czytać na google o problemach jakie na początku mogą cię na debianie spotkać to lepiej pomyśl nad inną dystrybucją…

Co do formatowani to nei slyszałem by można było to robić z poziomu biosu komputera… ale dyski możesz sformatować narzędziem które znajduje się w instalatorze debiana jako jeden z kroków instalacji…

Co do instalacji debiana to instalator jest po polsku więc jeżeli poczytasz na google lekko o podstawach linuksa z instalatorem nie powinieneś mieć po polsku… nie zadaje on zbyt wielu pytań.

A więc nawet jeśli instalację rozpocznę z pozycji Windowsa to i tak Linux da mi możliwość zformatowania dysku (tzn. usunie Windowsa i DOS-a)? Czy tak?

Nie wróże ci długiej przygody z Linuksem, po pierwsze na vortalu jest przezentacja nt. instalacji systemu linux.

Po drugie na większośc twoich pytań można znależć informacje w tematach przyklejonych do działu, tudzież w googlach.

Więc zanim zabierzesz się na hura za instalację systemu obejrzyj prezentację lub chodziaż poczytaj na ten temat.

zakładam , że masz już odpowiednio przygotowaną płytkę z debianem . oto moje wskazówki :

:arrow: w biosie dajesz boot na cd , wkładasz cd do napędu - restart

:arrow: powinien ci się ukazać boot screen , gdzie kontynuujesz

:arrow: ustalasz wszystkie procesy podczas kolejnych kroków instalatora

:arrow: gdy dojdziesz do momentu zarządzanie dyskiem , możesz tam wybrać chyba całkowity erase hdd , po czym tworzysz partycję , najlepiej w formacie xt3(według typowej teorii) :

1) / - main

2) /home - twoje pliki

3)swap - wymiana (wielkość 2xRAM)

potem potwierdzasz całą operacje , idziesz sobie zrobić herbatki , wracasz czekać i powinieneś otrzymać sformatowany dysk twardy z zainstalowanym debianem , partycją /home oraz swap

Mam pytanie do rgabrysiak: na jakim vortalu? Podaj jakiś link, adres.

LOL :slight_smile:

dobreprogramy.pl

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

http://www.jozek.zgora.pl/instalacja_debian_etch_1.html

Jak ustawić boot na CD?

Utawiłem w BIOSie napęd CD\DVD na pierwszym miejscu ale przy włączaniu komputera uruchamia się Windows (uprzednio wsadziłem cedeka z Linuxem do napędu).

Na początku twojej przygody z GNU/Linux’em polecam pozostawić Windowsa-nie ma co na samym początku przygody z Debianem “palić mostów” za sobą. Jeśli chodzi o Debiana poszperaj na tych stronach, napewno znajdziesz kilka cennych informacji.(Instalacja, konfiguracja itp. itd)

http://www.debian.linux.pl

http://www.dug.net.pl

:slight_smile:

A i mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli w partycji / (root) dam ext3 to programy (i gry) w NTSC lub FAT32 nie będą tam chodziły? Czy może partycje \ podzielić na dwie logiczne (jedna w ext3 a druga w NTSC)?

:papa2:

Jak ktoś wyżej powiedział…nie wróże Ci przyszłości w linuksie. Albo wez sie solidnie za obejrzenie/przeczytanie kilku demonstracji/poradników, albo zostań na windowsie. Bo wypisujesz na razie masakryczne głupoty.

Albo powiedz, że nie wiesz (chociaż w tym przypadku najlepiej nic nie pisać), albo podaj rozwiazanie (poradę).

To tak jak zakładanie forum o temacie ‘Czy lubisz Linuxa?’ po to tylko aby w postach poniżej sto osób napisało ‘tak’ a sto ‘nie’. Takie odpowiedzi nie mają sensu!