Format dysku, uruchamianie systemu z płyty, boot

  1. Jak sformatować dysk w systemie winshit xp, jeśli nie da się PPM(dysk) -> formatuj, ani CMD-> format d:? winshit nie chce sformatować dysku systemowego, mimo, że to c jest systemowy.

  2. Jak uruchomić system z płyty, jeśli po podaniu danych w boocie nie potrafi znaleźć jakiegoś pliku* (na płycie mam plik .iso z debianem)?

  3. Po zmianie w boocie tak, aby odpalało się z dysku, znowu nie może znaleźć pliku* (inaczej mówiąc: już w żaden sposób nie mogę uruchomić kompa :evil: ). Jak to naprawić?

* - plik NTLDR

  1. chcesz sformatować partycję c z poziomu uruchomionego system ?? :]

  2. plik iso należy nagrać jako obraz płyty a nie płytę z danymi

  3. masz płytkę z win xp ?? to ją zamontuj uruchom instalator i jak wykryje poprzednie instalacje napraw bieżącą.

winshit nie używa c (a przynajmniej ja niczego nie instalowałem)

Nie. To znaczy mam, ale porysowaną i niczego się nie da odczytać.

Hmmm… jak zrobić to w Nero Express Essentials 8? Nigdy tego programu nie używałem. Nigdzie tej opcji nie widzę. Chyba, że trzeba czymś innym :roll:

Tak ogólnie chcę mieć na kompie Debiana, bez winshita i wolałbym wcześniej zrobić format d:, format c: i format e:. Liczę, że przy instalacji Debian zapyta, czy sformatować wszystko.

Jeżeli chcesz sformatować partycję np. d z poziomu Windows’a, to są 2 sposoby. Pierw oczywiście odinstaluj wszystkie aplikacje z dysku, i po usuwaj co się da ręcznie. Następnie, wyłącz komputer i włącz go. Kiedy ukaże się pulpit szybko spróbuj sformatować dysk, jeżeli to nie zadziała, to spróbuj z trybu awaryjnego, ale nie sądzę aby to było dość bezpieczne, bo jeżeli Windows nie chce go sformatować normalnie, tzn. że są na nim pliki potrzebne do pracy Windows’a. Ale nie koniecznie. To możesz zrobić jak już naprawisz swojego Windows’a :slight_smile: A tak po za tym nie powinno się odpalać jakiś linux’ów do formatowania dysku, tylko GParted

EDIT:

Obraz możesz nagrać za pomocą programu IMGBunr

A po drugie, z tego co mi się zdaje to Debian używa systemu plików Ext3/4…

Dzięki! Już wszystko działa :smiley: . Prawie…

Uruchamiam Debiana z płyty (jeszcze nie zainstalowany) i mam “Press F1 for help, or ENTER to boot: _”. Walę po klawiaturze i nic :evil:

U mnie ta klawiatura włącza się tylko tuż po starcie (wtedy można dać F2), potem nie działa, włącza się ponownie jak jakiś system jej coś powie, w winshicie przy logowaniu. Da się coś z tym zrobić?

Może trzeba coś w setupie przestawić? Klawiatura na (U)SB.

Jeżeli pod USB to spróbuj poszukać czegoś w BIOS’ie. Lub kup przejściówkę na PS2.