Format dysku z vistą

witam. :slight_smile: mam problem z formatem dysku. mam laptopa TOSHIBA SATELLITE L300 - 2DR SYSTEM UNIT z windows vista i chcę sformatować dysk, ponieważ system od pewnego czasu strasznie spowolnił. nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać :frowning: prosiłabym o szczegółowe wyjaśnienie co mam zrobić…

-Zgrać ważne dane na nośniki zewnętrzne.

-Wypalić płytę recovery.

-Po włączeniu komputera klepać, klepać F8. Wybrać opcję przywracania do stanu fabrycznego (ostatnia. Na dole.)

-Postępować według wskazań kreatora. Wybrać opcję przywrócenia systemu na pierwszy dysk (to oznacza, że tylko dysk c:\ sformatuje i zainstaluje świeżą vistę, co oczywiście nie zwalnia od obowiązku bakapu- strzeżonego bakap strzeże)

-Po zainstalowaniu świeżej visty od razu panel sterowania-programy i funkcje i odinstalować niepotrzebnie śmieciowe programy

Opcja druga: skoczyć do marketu Carrefour i kupić Windows 7 Home Premium 32/64 bit BOX upgrade i zainstalować na czysto siódemkę. Moim zdaniem za 199 złotych warto. To ledwo kilkadziesiąt złotych więcej niż w programie darmowego upgrade.

na razie raczej wybieram opcje nr 1 tylko mam pytanie odnośnie nagrania płyty recovery… folder który to zawiera (HDDRecovery) ma rozmiar 5,18 GB , a płyta DVD jak wiadomo 4,7 GB, więc jak mam to nagrać ? podzielić w jakiś sposób foldery ? kupić płytę o większej pojemności czy nagrać tylko wybrane pliki ?

Toshiba ma wgrany specjalny program do wypalania płyty recovery (Toshiba Recovery Creator). Po pierwszym uruchomieniu laptopa miałeś na pulpicie skrót do niego i nachalne komunikaty, żeby wypalić płytę. Możesz poszukać programu w opcjach Toshiba Asisst, ewentualnie START i zacznij wpisywać recovery, to może program się odnajdzie.

Zgrywanie HDDRecovery nic nie da. Nagra się jako dane. Nie będzie bootowalne i nie zafunkcjonuje.

Jeśli nie instalowałeś innych systemów operacyjnych, nie grzebałeś w partycjach (zmiana rozmiarów, dodawanie nowych itd.) to powinno zafunkcjonować przywracanie systemu bez płyty. Wtedy możesz pominąć punkt:

i przywrócić system z HDD. To wypalanie płyty recovery, to też element “na wszelki wypadek”. Moje porady (klawisz F8) dotyczą przywracania z “instalki” znajdującej się na dysku.

Jak będziesz miał świeży system, to wypal jednak to Recovery DVD. Kiedyś może się przydać.

laptop na początku nie był mój więc o początkowych komunikatach nie mam pojęcia… ale znalazłam program TOSHIBA Recovery Disc Creator.

na dysku z folderem HDDRecovery nagrane później były również filmy to chyba nie przeszkodzi w przywracaniu systemu ? lub jeśli je teraz usunę ? (czy muszę usuwać dane z tego dysku?)

To użyj programu. Wykorzystaj dobrej jakości płytę, a nie jakieś marketowe 0,99 złotych.

W praktyce w niczym nie przeszkodzi. W 90% przypadków nic nie powinno złego się wydarzyć. Nie trzeba nic usuwać. Ale dmuchając na zimne warto zgrać najważniejsze dane. Nie filmy, bo ich utrata nie będzie bolesna. Tylko ważne pliki typu magisterka.doc i na przykład save-y gier.

mam płytę za prawie 3 złote to już chyba nie badziewie :wink:

nie posiadam tak ważnych plików i nie gram w nic, więc ta czynność będzie zbędna.

bardzo dziękuje za pomoc. :slight_smile: