Format i partycjonowanie dysku pod Win10

Czego nie byłeś pewien? Wszystkie twoje ważne dane masz zachowane? W takim razie wszystko co zostało na dysku to śmieci.

Dobrze, wytłumacz mi zatem dokładnie co jest na partycjach 1 i 2, kiedy i kto i jak je tworzy.

Za rok będę robił pewnie format, więc mi się przyda.

Kiedy by się utworzyła partycja EFI i MSR jakbym wszystko skasował? Do czego one są potrzene?
kolega wyżej napisał

Musi być i nic tam nigdy nie grzeb

Instalator je tworzy kiedy zlecisz mu stworzenie pierwszej partycji. Są one do przechowywania punktów przywracania oraz rozruchu systemu, starego systemu.

Kiedy skasujesz wszystkie partycje i na wolnej przestrzeni klikniesz nowa. Pojawi się komunikat o tym że instalator stworzy dodatkowe partycje potrzebne dla systemu.

Jeśli nie chciałbyś reinstalować systemu (a ty chcesz go usunąć) to modyfikacja tych partycji spowodowałaby jego uszkodzenie i problemy z uruchomieniem.

A teraz się zastanów: Idąc twoim tokiem rozumowania, nikt nie byłby w stanie zainstalować windowsa na nowych dyskach ponieważ tych partycji domyślnie na żadnym dysku nie ma.

To instalator tworzy wszystko co jest potrzebne do działania systemu z miejsca które przeznaczysz na pierwszą partycje którą stworzysz przez instalator.

2 polubienia

Z tego co kiedyś czytałem dyski są GPT lub MBR. Nie wiem co to znaczy dokładnie, może taka partycja się tworzy kiedy się zmienia z MBR na GPT? Skąd mogłem wiedzieć co to dokładnie jest, więc zostawiłem ją, żeby nic nie zepsuć.

Ucze się i będę już następnym razem wiedział.

Dysku z np. MBR na GPT nie da się zmienić jeśli na nim są jakieś partycje. Zmiana tablicy partycji (bo o tym właśnie rozmawiamy) jest równoznaczna z usunięciem wszystkich partycji na dysku.

Takie zmiany robi również instalator po usunięciu wszystkich partycji przez użytkownika, dobiera on odpowiedni typ (MBR/GPT) na podstawie tego w jaki sposób został uruchomiony instalator. Z użyciem UEFI, czy starego BIOS (legacy). Tutaj warto tylko wspomnieć że jeśli komputer obsługuje UEFI warto go użyć ponieważ GPT jest ogólnie lepszym, nowszym i wydajniejszym rozwiązaniem.

Czyli znowu wszystko zrobi się automatycznie podczas instalacji.

1 polubienie