Format i partycjonowanie dysku pod Win10

Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się z prośbą o wskazówki. Przygotowuje się do instalacji systemu na nowo, bo mój Windows 7 już szwankuje.
Przekopiowałem wszystkie ważne zdjęcia i dokumenty na dysk zewnętrzny.


Tak prezentuje się mój obecny dysk w laptopie Asus.

  1. jakaś partycja 100 MB (?)
  2. Windows 7
  3. partycja na dane
  4. partycja na bzdury
  5. partycja na bzdury
  6. linux ubuntu
  7. jego partycja pliku stronnicowania
    obecnie mam ustawione w UEFI, aby automatycznie startował Windows Boot Loader, więc Linux (GRUB) się nie uruchamia

Sprawa wygląda tak: chcę zainstalować Windows 10 i pozbyć się Windowsa 7 oraz Ubuntu.
Mam przygotowany program Rufus, Windows 10 ISO i pendrive

Które partycje usunąć podczas instalacji i jakie utworzyć? Czy muszę coś zmieniać w UEFI, żeby Windows 10 działał?

Partycja 1 i 2 - format.
Partycja 3,4,5 - bez zmian
Partycja 6,7 - usuń, a part. 5 powiększ o to uzyskane miejsce.
Przy instalacji Win10 jako systemową wskaż part. 2

1 polubienie

Skoro wszystko masz na dysku zewnętrznym i nie chcesz mieć linuxa, to po prostu w programie instalacyjnym windowsa(odpalonym przez menu bootowania) usuń wszystkie partycje.
Radziłbym stworzyć 2 partycje -

  1. Partycja z windowsem - 100/150 GB
  2. Partycja z danymi - reszta

Co do uefi to raczej nic nie będziesz musiał zmieniać, jak coś będzie nie tak to daj znać.

1 polubienie

A ta partycja co jest na początku i podpisana EFI sama się utworzy po tym jak ją usunę?

Tak, jest to partycja windowsa 7, windows 10 utworzy prawdopodobnie większą, chyba 450MB

1 polubienie

Które partycje usunąć podczas instalacji i jakie utworzyć? Czy muszę coś zmieniać w UEFI, żeby Windows 10 działał?

Ja robię tak:
Po skopiowaniu danych usuwam wszystko z tej listy aż zostanie puste białe pole, a następnie klikam dalej :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Rozumiem, a czy muszę w ustawieniach UEFI (biosu) zmienić jakiś przełącznik legacy czy coś takiego?

Nie zapomnij przy okazji formatu wyrównać początek partycji.
http://www.tweaks.pl/25-porad-jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-vista-i-xp/

1 polubienie

Raczej nie, jak pisałem wszystko wyjdzie w praniu.

Ja w uefi nic nie zmieniałem, ale może być tak że będziesz musiał

1 polubienie

Jest napisane że Windows 7 robi to sam.

2 polubienia


tak mam

Najlepiej po stworzeniu partycji i zainstalowaniu systemu potem jeszcze sprawdzić tym programikiem Paragon Alignment Tool 4.0 czy jest z wszystkimi partycjami ok i ewentualnie poprawić póki partycje puste (oprócz systemowej).

Dziękuję.
A jak już zainstaluje Windows 10 to musze wgrywac jakieś sterowniki. Jeśli tak to w jakiej kolejności?

Prawdopodobnie nie.
W większości przypadków gdy uruchomisz windows update, windows sam sobie zaciągnie potrzebne sterowniki.

1 polubienie

Taki widok mu się ukazał. Nie wiedziałam co za partycja numer 2 więc nie kasowałem ani 1 ani 2 a po prostu sformatowalem C i zainstalowałem tam 10. Oraz wywaliłem linuxa.

Uruchamia się, działa.

tak wygląda stan w zarządzaniu

Dysk na GPT? Jeśli tak to ta partycja 128 MB jest tablicą alokacji. Musi być i nic tam nigdy nie grzeb, nawet nie ma jej możliwości wyrównania.

Jak działa to nic nie grzebie. Chodzi o to ze nie usunąłem tej pierwszej bo ta druga mnie zaskoczyNa.

Chyba gpt bo tak było w rufus.

Zastanawia mnie jedno: skoro chcesz się pozbyć wszystkiego z dysku to czemu nie zrobisz pełnej, czystej instalacji? Instalator podczas tworzenia pierwszej partycji (z pustego dysku) sam sobie stworzy potrzebne dodatkowe partycje. Zostawiają stare, systemowe prosisz się o błędy na nowym systemie lub o dublowanie partycji i marnowanie miejsca bo instalator i tak pewnie stworzy sobie nowe potrzebne partycje w dostępnego wolnego miejsca.

O 100 MB mi nie chodzi
Sformatowałem C bo tego byłem pewny
Nieznanej partycji numer 2 nie ruszyłem

Zawszę mogę przecież zrobić to ponownie.