Format laptopa i sterowniki

Witam. Po dłuższym czasie właśnie robię format laptopa, który służy mi do gry. Jest to DELL Inspiron 3542. System Win 7 x64. Ostatnio sterowniki ściągałem ze strony producenta i teraz też mam tak w planach zrobić. Laptop nie jest najnowszej generacji i zależy mi na tym, żeby miał jak najlepsze sterowniki, które mogłyby podnieść jeszcze fps w grze. Przed formatem na starym systemie użyłem programu Driver Boost i znalazł on niby mnóstwo bardziej aktualnych sterowników do tego lapka (na starym systemie były ściągane ze strony Della). Chyba odczułem jeszcze trochę lepszy komfort gry. Moje pytanie brzmi czy te sterowniki ze strony Della dla mojego modelu laptopa są najlepsze i najnowsze czy warto najpierw zainstalować ze strony producenta i później użyć programu Driver Boost? Jaka Wy macie koncepcję i może macie dla mnie jakieś inne sterowniki, a ja jestem niedoinformowany albo źle szukam na stronie della? Niektóre sterowniki miałem przed użyciem boosta np z 2015r, a jak użyłem darmowej wersji tej programu to były świeższe nawet o parę lat. Dzięki z góry za pomoc.

Ja nie zalecam driver boosta, często przynosi szkody w systemie. Sterowniki producenta laptopa + sterowniki do grafiki najnowsze i tyle.

1 polubienie

Ja polecam ci instalowanie sterowników ręcznie. Wchodzisz na stronę producenta laptopa, wybierasz model laptopa, system i pobierasz najaktualniejsze sterowniki.
Potem jeżeli masz dedykowaną kartę graficzną możesz pobrać do niej sterowniki ze strony producenta karty. Producenci laptopów nie polecają takiego rozwiązania i zalecają korzystanie ze sterowników które udostępniają tylko oni. Czasami jednak sterowniki od producenta karty potrafią bardzo podnieść wydajność. Tak jest na przykład w moim przypadku. Sterowniki od ASUSa a sterowniki od AMD Adrenalin to w moim przypadku przepaść. Dużo lepiej mój laptop sprawuje się wydajnościowo na sterownikach od AMD niż od producenta ASUSa. Trzeba to sprawdzić samemu na których sterownikach lepiej będzie działał nasz laptop.

1 polubienie

Wiec tak, do gier, to się on średnio nada. Nawet moja stara integra w APU AMD z 2014 czy 15 była lepsza. Wpływ sterowników nie jest duży. Nie zawsze najnowsze sa najwydajniejsze. :wink: Rasumując możesz mieć 16 zamiast 15 FPS przy wielkim szczęściu. Więcej, o ile nie masz dodanego, da Ci 8 GB RAm w 2x4. :wink:

Dlatego pobierz ręcznie, jak producent nie ma, to z NV strony. Gdyby jednak nie działało, to zostaw na 2015, wiele nie stracisz, poza czasem na kombinowanie. :wink:

1 polubienie

Używam go do CS GO na najniższych ustawieniach wyciągam te 100-150 fps, ale czasami gwałtownie potrafiły spaść do 50 dlatego zrobiłem formata, bo lapek go już nie pamięta. Może będzie trochę lepiej. A jak z Visualami C+++ użyć programu All in One czy też ściągać ręcznie?

Ręcznie, spadki będą CSGO bazuje na procku, a Twój… słabowity. :wink:

A da się podkręcić procka jakoś łatwo? :smiley: :smiley:
A Visuale i Frameworka które wersję muszę zainstalować? Framework wystarczy 4.9, a Visuale trzeba od 2005 do 2015-19?

Visuale te co gry wymagają to same się zainstalują. Framework możesz wszystkie. W laptopie się nie podkręca procka.

1 polubienie

Czyli nie ściągać żadnych visuali jak laptopa używam tylko do CS GO? Ewentualnie sama gra to za mnie zrobi?

I dlaczego zrobiłem drugi raz formata na spokojnie, zainstalowałem system ściągnąłem sterowniki ze strony producenta. Najpierw zainstalowałem chipset, później Intel do grafiki, zresetowalem komputer i chcę zainstalować sterownik do grafiki Nvidi i wyskakuje mi błąd "Nie znaleziono punktu wejścia procedury AddDllDirectory w bibliotece KERNEL32.dll?

Wczoraj po pierwszym formacie jak miałem ten problem to ściągnałem driver boosta i znalazł jakiś sterownik do tej nvidi, ale nie mogłem zmieniać w panelu sterowania nvidia żadnych ustawień i stwierdziłem, że robię znowu formata i instaluję na spokojnie sterowniki ze strony Della. Zainstalowałem chipsety (3 z 4, bo jeden nie chciał się zainstalować tak samo) następnie grafike intel i teraz chcę ten od nvidi i wyskakuje tak samo ten błąd. O co kaman?

Zainstaluj pliki do swojego systemu:
https://support.microsoft.com/en-us/help/2533623/microsoft-security-advisory-insecure-library-loading-could-allow-remot

1 polubienie

Dobra dzięki - działa. A z tymi visualami jeszcze raz proszę - nie instalować ich i gra jeżeli będzie potrzebować to sama je pobierze? Ściągnąć tylko wszystkie frameworki?

Ja mam laptopa od 2017 roku kupiłem Acera Aspire A515-51G, sterowniki u producenta jest stare czyli Maj/Wrzesień 2017 roku. A intel jest najnowsza wersja sterowników karty sieciowej, karty graficznej, chipset etc.

np.
Karta sieciowa Intel Dual Band Wireless-AC 3168
Producent Acer: DATA: 2017/09/26 wersja: 19.71.0 Vendor: Intel

Producent INTEL: DATA: 2020/02/18 wersja: 21.70.0

====

Karta graficzna INTEL HD Graphics 620
Producent Acer: DATA: 2017/09/26 Wersja: 22.20.16.4749 Vendor: Intel

Producent Intel: DATA: 2020/02/19 Wersja: 26.20.100.7870

Intel jest najnowsza wersja sterownika co znaczy, że poprawili bezpieczeństwo, wydajnościowo, luki itd.

Co jest według ciebie lepiej pobrać u producenta Acer’a czy Intel?

Luki w Intelusa w procesorze głównie, sterowniki masz do… zintegrowanego układu graficznego:D

Od Intela możesz jak najbardziej, ale na pewno nie wersję beta jeśli taka jest do wyboru i sugeruję najpierw klepnąć numer sterownika w google czy nie mają ludzie z nim problemu. Ja tylko odradzam korzystania z zewnętrznego oprogramowania, które pochodzi od wydawcy nie związanego bezpośrednio z żadnym sprzętem.

A ma ktoś rozwiązanie na kolejny problem. Windows Update pokazuje mi, że mam 183 aktualizacje do pobrania i chcę to zrobić, ale usługa zatrzymuje się na 0% i nie chce iść dalej. Czyli nie chcę pobrać tych aktualizacji. Ktoś wie jak można to naprawic?

Czasem może pokazywać 0, po czym po pobraniu odrazu pokaże instalację, więc może nawet po kilku godzinach.

1 polubienie

Masz rację. Cierpliwość jednak i tutaj była kluczem. Dzięki.