Format laptopa

Witam,

zamierzam pierwszy raz formatować laptopa (taki jak w opisie). Czytałem opinie na ten temat i wyczytałem, że podczas reinstalacji systemu formatuje się cały dysk, czyli dwie partycje. Dla mnie to co najmniej dziwne. Pytam was o zdanie bo nie chce stracic danych które mam na partycji niesystemowej.

Po drugie chciałbym zainstalować możliwie najczystszą wersję systemu Vista Home premium bez zbędnego syfu od Toshiby. Podczas instalacji systemu nie da się jakoś wybrać co instalować a co nie?

Da się zrobić … tyle tylko, że instalowanie musisz przeprowadzić z “normalnej” płyty instalacyjnej a nie z płyty producenta czy partycji recovery. W takim przypadku zostaną przywrócone ustawienia fabryczne, czyli jedna partycja, cały syf toshiby i utrata danych z partycji D (nie bedzie partycji D).

Bierzesz płytę z systemem Vista Home Premium (normalną sklepową lub inną, byleby nie producenta laptopa), wchodzisz do Biosu, ustawiasz bootowanie na DVD, wkładasz płytę z systemem, formatujesz partycję C, instalujesz system na partycji C … kod wpisujesz z nalepki pod spodem laptopa - nadal masz legalny system.

Jakbyś miał ochotę zapytać, jak wejść do biosu, ustawić bootowanie na DVD czy jak sformatować partycję C z płyty instalacyjnej Visty, to polecam Google :smiley: