Format MicroSD... jak?

Pobrałem programy EaseUS Partition Master, MiniTool Partition Wizard, AOMEI Partition Assistant i problem w tym, że po włożeniu MicroSD, klikam na kartę w danym programie by go sformatować i zmienić system plików… klikam formatu, ok.
Programy pokazują, że zmieniły wszystko… wyciągam kartę z slotu kart, wkładam ponownie i nic… żaden format nie nastąpił, ani zmiana systemu pliku. NIC.

Co robię źle ?

Może uszkodzona karta? BTW spróbuj jeszcze przez Gparted (Live albo z dystrybucji Live np. Ubuntu)

Próbowałem na paru kartach, są dobre ale programy nie formatują ich… nie wiedzieć dlaczego. Sprobuję tym co podałeś.

A jak to zrobić z live Ubuntu ?

Przy pomocy rufusa tworzysz bootowalny pendrive z ubuntu i uruchamiasz system Live czyli
testujesz z pendrive.

To wiem, ale jak później zrobić format, co wpisać i gdzie ? Pod PPM nie ma format w Ubuntu.

Wkładasz kartę i otwórz program Gparted jak karta będzie widzialna w programie to klikasz od montuj,
potem format.

A akceptujesz zmiany? Wiele programów tak jak gparted najpierw tworzy liste zmian które trzeba zatwierdzić do wykonania.

1 polubienie

To może być jeszcze problem ze sterownikami czytnika. Tym bardziej sprawdzenie tego pod Linuxem pomoże to określić.

Haha, no k… mać, nie mogę. Takiej rzeczy nie zauważyć… Dzięki.

1 polubienie

Do formatowania kart SD zaleca się oficjalne narzędzie:


Stworzone przez “SD Association”

…które nie działa choćby na kartach SD z wgranym Raspbianem. Osobiście nie polecam.

Korzystałem z tego, ale jest to przereklamowany program.

A systemowe formatowanie od czego jest?
Poważnie trzeba do tego specjalnych programów?

Systemowe nie daje tyle opcji wyboru systemu plików co inne :slight_smile:

A jakich to opcji trzeba do microSD?

Dla testu np: f2fs, ext2, ext3, ext4.