Format na laptopie Toshiba

Witam,

Parę miesięcy temu kupiłem laptopa Toshiba i chcę teraz go sformatować. Jednak na dysku jest zainstalowane dość dużo programów właśnie od Toshiba i nie wiem co mam zrobić po formacie. Czy muszę ściągać jakieś sterowniki, czy można sobie to po prostu “olać”? Nie jestem obczajony w tych sprawach, stąd to pytanie. Bardzo proszę o pomoc:)

najlepiej oddaj komputer do serwisu, lub poczytaj o sterownikach i instalowaniu ich po instalacji systemu.

Jeżeli chcesz zrobić to samodzielnie to musisz sprawdzić, czy twój laptop ma recovery partition (to ukryta partycja na dysku, z której można zainstalować system razem ze sterownikami), oraz:

  1. posiadać oryginalny system Windows lub darmowy Linux

  2. zrobić kopie zapasową programów/dokumentów, które chcesz zachować,

  3. jeżeli komputer ma recovery partition to przejdz do pkt4, jeżeli nie czytaj dalej; pobrać z internetu sterowniki do wszystkich urządzeń w laptopie

  4. nie, nie można tego olać ;]

  1. ściągasz wszystkie sterowniki i oprogramowanie dostępne na stronie !!

ok w takiem razie jeszcze jedno pytanie- jak sprawdzić, czy laptop posiada recovery partition ?

Dodane 01.11.2009 (N) 18:22

dzieki wielkie za pomoc:))

Ja nigdy nie robię tak!

Po prostu se to olewam! I tak dodatki tu akurat Toshiby spowalniają system! Sterowniki znajdziesz na 100% Producenta płyty głównej! :o

Jakiego masz producenta? Podam ci linka!

Aha dodam, że sprawdzisz producenta płyty głównej i takie tam modele Sprzętu przez najlepiej Everest: Home Edition I nie zapomnij sterowników zgrać na płytkę czy coś bo po sformatowaniu nie będzie pliku :)!

wciśnij i trzymaj po włączeniu laptopa chyba F4, powinno ruszyć recovery

Jeśli jest to Vista to możesz wszystko wywalić, ten cały zestaw programów od Toshiby, sterowniki system pobierze sobie z Windows Update. Jedyne co powinieneś zrobić to kopie zapasowe najważniejszych plików i stworzyć płytę z obrazem systemu.

Pozdrawiam!

Jak jest na gwarancji to oddaj do serwisu oni ci tam zrobią wszystko dobrze. no chyba że jesteś pewny tego co robisz

jednak początkującym nie polecam robić tego samego

Tak jasne :stuck_out_tongue:

I zapłać jak za zboże za czynność która się zrobi sama za 15 min z recovery.

A skąd pewność że autor ma płytę z gołym systemem ??

Bo jeżeli ma CD czy DVD recovery od Toshiby, bądź system jest na ukrytej partycji to potrzebne sterowniki ma wszystkie sam w sobie i zainstalują sie automatycznie tyle że z badziewiem od Toshiby.

Najlepiej to zainstalować system z Recovery usunąć co potrzeba, dodać własny potrzebny soft i na przyszłość

.

Dodane 01.11.2009 (N) 19:25

Gwarancja nie obejmuje postawienia systemu.

no to teraz to już nie wiem co zrobić…może jakieś podsumowanie?

wciskając F4 nic sie nie dzieje.

dodam tylko ze na laptopie nie mam dostępu do internetu, ponieważ są problemy z podłączeniem, także nie pobierze sobie sam sterowników. Dlatego wolę na wszelki wypadek dowiedzieć się wszystkiego przed formatem, niż potem mieć problemy :?

A tak btw to format jest mi potrzebny, ponieważ laptop bardzo długo się uruchamia. Zaraz po pojawieniu sie logo Vista, gdy szuka użytkownika, czekam jakieś 2-2,5 min co jest strasznie wkurzające. Jeśli ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie tego problemu to chętnie wysłucham

Jak się długo uruchamia to zrób defragmentację! (Tylko, że trwa dłużej od stawiania systemu :o )

Inne sposoby:

  1. Masz płytę z systemem, to strzel instalację systemu, jeżeli masz ważne pliki skopiuj je na przenośny dysk

  2. Podłącz dysk na USB (chodzi o dysk a nie pendrive :wink: ) do komputera, skopiuj na niego cały dysk, zrób format, zainstaluj system, poszukaj sterowników (w instalkach na starych plikach powinny być, a z resztą system sam znajdzie)

3.Ciesz się!

Inny sposób

Jeżeli miałeś to uruchom kopię zapasową systemu, ale najpierw skopiuj pliki

Lub

Warto strzelić punkt przywracania systemu (na wszelki wypadek skopiuj pliki Tak jest teraz, było i będzie :slight_smile: )

Dodane 02.11.2009 (Pn) 15:10

Warto dodać, aby najpierw poszukać sterowników!

Próbowałem przywracania systemu ale nic to nie dało :? no nic zobaczymy z ta defragmentacja dysku może to coś da. W końcu zawsze lepiej niż format… Dodam tylko, że po wpisaniu hasła użytkownika wszystko włącza się już bardzo szybko- problem jest jedynie w chwili, gdy system szuka użytkownika. Z tego co mi google mówią, to jest wiele programów do defragmentacji. Polecacie jakiś szczególny? Czy to już wedle uznania ?:slight_smile:

(dzieki wielkie ludzie za pomoc :slight_smile: )

jeśli kupowałeś nowego lapka to dostałeś do niego płyty recovery, lub płytkę ze sterami i płytkę z windowsem, lub masz na partycji zrobione recovery, kwestia jest tylko w zmianie botowania. czyli musisz zabotować bądź z napędu cd/dvd bądź z dysku .zmiana botowania z poziomu biosu chyba że nie zmienili ci nic w biosie żeby startował z płyty to po włożeniu płyty i restarcie kompa powinno samo ruszyć.

windowsa na pewno nie było ’ w zestawie’ :? a recovery muszę poszukać

Czyli mam jak przy formacie zmienić ustawienia w biosie żeby czytał z płyty i po krzyku? spróbuje się wszystkiego po kolei :?

Ale książka na pewno była i w niej masz wszystko opisane krok po kroku, wystarczy poczytac :stuck_out_tongue:

Najlepiej przeczytaj instrukcję obsługi jak pisał fiesta , bo książkę na 99,99% dostałeś. Sprawdź jeszcze w BIOS, do którego klawisza przypisane jest D2D i czy jest w ogóle Enabled.

Pozdrawiam!

Ok- przeczytane, zrobione i co? Pierwsze uruchomienie- zwłoka 15 sek, kolejne(po zainstalowaniu all player i adobre reader)- 1min, 15 sek :? Czyli wszystko wróciło do ‘normy’…

.

a co trzeba…? jak już mówiłem nie bardzo się na tym znam i nie bardzo wiem co usunąć a co zostawić jeżeli chodzi o programy Toshiby, nie mówiąc już o 'własnym potrzebnym sofcie" :wink:

Dodane 03.11.2009 (Wt) 19:33

wiem, że już mi dużo pomogliście, ale problem dalej nie zniknął, więc jeśli ktoś ma jakieś rady to bardzo bede wdzięczny

Od Toshiby to możesz wszystko pousuwać, w większości i tak z tego nie korzystasz. Sterowniki i tak masz zintegrowane z systemem. Ja na jednym z laptopów miałem pełno programów do kamerki internetowej jakiś program do touchpada, pousuwałem, sterowniki tylko zostawiłem i touchpad i kamerka działa bez tego syfu a konfigurację touchpada mam w ustawieniach systemu, więc ten program był całkowicie zbędny. Miałem też jakieś programy do nagrywania i backapu plików, które i tak były strasznie ograniczone i też pousuwałem i zamiast tego zainstalowałem sobie Ashampoo Burning Studio.

Zresztą wklej listę z panelu sterowania z dodaj/usuń lub zrób zrzut co masz poinstalowane to Ci powiemy co możesz śmiało usunąć.

Pozdrawiam!

brak dostępu do neta- bleah

programów część 1 -http://img196.imageshack.us/img196/206/90638125.jpg

oraz 2 -http://img691.imageshack.us/img691/622/95812163.jpg

jak widać, trochę ich jest :?

To co zaznaczyłem na czerwono możesz śmiało usunąć :slight_smile:

czesc1.jpg

Ten McAfee to podejrzewam, że to 60-dniowy trial, który pchają w większości nowych komputerów, więc możesz usunąć i zainstalować jakiś inny antywirus, np. darmowy Avast lub inny. Co do Google Desktop i Picasa 2 to podejrzewam, że sam instalowałeś, jeśli nie i nie zamierzasz używać to możesz usunąć. Microsoft Office Home and Student podejrzewam też jest w wersji trial, więc też możesz usunąć, jeśli to nie jest pełna zainstalowana przez Ciebie pełna wersja.

czesc2.jpg

Pozdrawiam!