Format partycji NTFS spod DOSa

Witajcie,

chciałbym sformatować swoją partycję systemową w formacie ntfs spod dosa. Jaki freeware’owy program polecacie?

Spróbuj Ranish Partition Manager’a.

Edit. Zaraz. Czy ta partycja jest w NTFS a ty chcesz mieć FAT dostępną pod DOS’em? Czy może chcesz sformatować w NTFSie partycje spod DOS’a? (tylko to niebardzo ma sens)

Wiem o co Ci chodzi - DOS nie widzi partycji w NTFSie.

Wszystkie partycje mam w NTFSie, tę systemową także. Ale chciałbym zainstalować ponownie windowsa na czystą partycję C:

Oczywiście wszyscy wiemy że spod windy tego nie zrobię dlatego przydałby się program który zrobi boota przy uruchamianiu kompa i będę mógł wyczyścić dysk dzięki niemu.

Edit. Nazwa posta jest nie do końca ścisła więc. Chodzi po prostu o wyczyszczenie partycji zanim włączy się winda.

Zgrywasz ważne dane z partycji jaka chcesz formatować i instalować na niej system, wkładasz Windows DC do napędu, botoojesz z niej komputer, w miejscy gdzie wybierasz dysk do instalacji systemu, po wskazaniu partycji wciskasz bodajże F (jest tam napisane) i np. wybierasz “Formatuj partycje pozostawiając system plików bez zmian” lub “Formatuj partycję stosując system plików NTFS” (dostępny jest także FAT32 - jak by był potrzebny) - po formacie partycji instaler rozpocznie kopiowanie plików i instalacje systemu.

Także w skrócie formatowanie partycji przed instalowanie Windows jest zbędne gdyż instalator systemu świetnie się do tego nadaje - słowem jest tak szybciej.

przemo85

GParted:clever:

jeśli nie chcesz z… “pod windy”

Kojarzyłem coś takiego z instalatora ale nie byłem pewien. Zawsze lepiej się upewnić. Dzięki :wink:

Programy dyskowe też się przydadzą - dużo tego na necie ale nie wszystko z freeware działa jak należy.