Format partycji systemowej a recover

Witam,

Czy na brak możliwości przywrócenia recovera na laptopie ma wpływ sformatowanie partycji systemowej?

Chciałem zainstalować sobie inny system na partycji systemowej i pod gparted ją wcześniej sformatowełem. Przy próbie instalacji XPka dostałem informację, że instalka nie widzi żadnego dysku na którym można by było zainstalować system. Przy próbie przywrócenia recovera dostaję informację : Błąd ładowania systemu operacyjnego.

I teraz czy jest jakaś możliwość zainstalowania systemu na tym dysku tak żeby z niego laptop wystartował?

Pomyślałem o takim rozwiązaniu: podpięcie dysku przez przejściówkę sata->usb pod inny komputer i spróbowanie zainstalować system. Czy takie coś przejdzie? Czy da się tak zainstalować system i czy laptop go będzie widział?

Pzdr

Tak.

Tak. Z płytek recovery albo z oryginalnego nośnika instalacyjnego z systemem.

Nie.

:roll:

Od kiedy? :expressionless: Ja w swoim laptopie formatowałem kilka razy partycję systemową normalną płytką, wystarczy podczas przydzielania miejsca nie ruszać ukrytego Recovery (chociaż ono nie zawsze jest ukryte - Toshiba wiem, że ma w systemie widoczne w niektórych modelach).

System XP nie widzi dysku, bo nie odczytuje tego kanału, trzeba zmienić na tryb IDE w ustawieniach BIOS-u, wtedy odpalisz instalację systemu XP.

Tak z ciekawości - jaki system był oryginalnie?

Hmm w Biosie nie mam żadnych opcji zmiany ustawień kanału, zresztą jedyną opcją jaką widzę w Biosie dotyczącą dysku jest wybór bootowania.Poza tym to dysk SATA więc co ma wspólnego tu kanał IDE?

A tak to nie ma nic - nawet informacji jaki jest dysk i model. Trochę to dziwne.

Co do wyboru windowsa to chciałem XPka Prof zainstalować a wcześniej standardowo była wersja XP Home.

Dodane 08.08.2011 (Pn) 13:59

No niestety płytki z recoverem nie mam. Nie wiem czy na sieci nawet takie coś bym znalazł.

A co do instalowania z orginalnego nośnika to tak właśnie czyniłem ale niestety pokazuje ten sam błąd przy próbie instalacji, że nie widzi nośnika na którym mógł by zainstalować system.

Nie znajdziesz raczej, każdy producent daje albo swoje recovery na ukrytej partycji dyskowej, albo na płycie po prostu.

IDE i SATA to kanały połączenia dysku. System Windows XP musi mieć wgrane (skompilowane na płycie) sterowniki odpowiednie dla Twojego dysku. Można to zrobić np. programem nLite.

Dziwne, nie dziwne - to w sumie BIOS laptopowy, dlatego taki okrojony.