Format partycji systemowej a recover

(Slawomir Rzeszotko) #1

Witam,

Czy na brak możliwości przywrócenia recovera na laptopie ma wpływ sformatowanie partycji systemowej?

Chciałem zainstalować sobie inny system na partycji systemowej i pod gparted ją wcześniej sformatowełem. Przy próbie instalacji XPka dostałem informację, że instalka nie widzi żadnego dysku na którym można by było zainstalować system. Przy próbie przywrócenia recovera dostaję informację : Błąd ładowania systemu operacyjnego.

I teraz czy jest jakaś możliwość zainstalowania systemu na tym dysku tak żeby z niego laptop wystartował?

Pomyślałem o takim rozwiązaniu: podpięcie dysku przez przejściówkę sata->usb pod inny komputer i spróbowanie zainstalować system. Czy takie coś przejdzie? Czy da się tak zainstalować system i czy laptop go będzie widział?

Pzdr

(SilberPunkt) #2

Tak.

Tak. Z płytek recovery albo z oryginalnego nośnika instalacyjnego z systemem.

Nie.

:roll:

(Hitm3n) #3

Od kiedy? :expressionless: Ja w swoim laptopie formatowałem kilka razy partycję systemową normalną płytką, wystarczy podczas przydzielania miejsca nie ruszać ukrytego Recovery (chociaż ono nie zawsze jest ukryte - Toshiba wiem, że ma w systemie widoczne w niektórych modelach).

System XP nie widzi dysku, bo nie odczytuje tego kanału, trzeba zmienić na tryb IDE w ustawieniach BIOS-u, wtedy odpalisz instalację systemu XP.

Tak z ciekawości - jaki system był oryginalnie?

(Slawomir Rzeszotko) #4

Hmm w Biosie nie mam żadnych opcji zmiany ustawień kanału, zresztą jedyną opcją jaką widzę w Biosie dotyczącą dysku jest wybór bootowania.Poza tym to dysk SATA więc co ma wspólnego tu kanał IDE?

A tak to nie ma nic - nawet informacji jaki jest dysk i model. Trochę to dziwne.

Co do wyboru windowsa to chciałem XPka Prof zainstalować a wcześniej standardowo była wersja XP Home.

-- Dodane 08.08.2011 (Pn) 13:59 --

No niestety płytki z recoverem nie mam. Nie wiem czy na sieci nawet takie coś bym znalazł.

A co do instalowania z orginalnego nośnika to tak właśnie czyniłem ale niestety pokazuje ten sam błąd przy próbie instalacji, że nie widzi nośnika na którym mógł by zainstalować system.

(Hitm3n) #5

Nie znajdziesz raczej, każdy producent daje albo swoje recovery na ukrytej partycji dyskowej, albo na płycie po prostu.

IDE i SATA to kanały połączenia dysku. System Windows XP musi mieć wgrane (skompilowane na płycie) sterowniki odpowiednie dla Twojego dysku. Można to zrobić np. programem nLite.

Dziwne, nie dziwne - to w sumie BIOS laptopowy, dlatego taki okrojony.