Format partycji systemowej

(Maly Raper) #1

Na wielu forach temat formatowania partycji systemowych był wielokrotnie wałkowany, jednak nie udało mi się znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Otóż mam dysk podzielony na 3 partycje (c, d, e). Na dyskach c i d mam zainstalowany system Windows XP Proffessional. Chciałbym pozbyć się systemu z partycji d. Moje pytanie brzmi: czy mogę to zrobić, uruchamiając system z partycji c i zwyczajnie sformatować dysk d? Czy wtedy system z partycji d zostanie usunięty?

Dodam, że nie jestem zbyt obeznany w tematyce komputerów i wolałbym nie używać żadnych specjalnych programów.

(-=RaFaL=-) #2

Ten sam windows na dwóch partycjach ? i Chcesz usunąć partycje D zostawiając E? Sorry, ja czegoś nie rozumiem.

Dzięki takiej nazwie tematu możesz zarobić warna, lepiej go zmień.

(reos) #3

System masz tylko na partycji "C" ,(o ile nie zmieniłeś partycji systemowej podczas instalacji).

Spokojnie formatuj partycję "D" , przedtem przenieś sobie ważne dla Ciebie dane z "D".

P.S. Hm....no chyba nie masz dwóch Windowsów ?

(Leon$) #4

po formacie partycji D:\

edytuj plik Boot.ini

usuń z niego wpis dotyczący windowsa sformatowanego na D:\

:slight_smile:

(kuba3351) #5

Spokojnie, warna nie zarobisz, bo modzi na tym forum nowym dają upomnienie a dopiero jak zignorujesz to możesz zarobić, ale lepiej zmień zanim moderator wejdzie i przyklei regułkę z upomnieniem.Odnośnie problemu, jeżeli na D: masz system, to po sformatowaniu trzeba wykasować z bootloadera wpis odpowiadający za uruchomienie tego systemu.Jeśli nie ma systemu ale są ważne dane to najpierw je skopiuj na inną partycję a potem formatuj.

(Maly Raper) #6

No właśnie mam. W tym cały problem.

(kuba3351) #7

To zrób tak

Wejdź na Windows ten który chcesz zostawić, zrób format partycji na której jest drugi, potem wejdź w start, uruchom, wklej C:\boot.ini uruchomi się notatnik z plikiem systemowym.Skasuj linijkę odpowiadającą systemowi który sformatowałeś, zapisz plik i zrobione.

(eddie71) #8

Ważne jest który windows się uruchamia po włączeniu komputera.

Czy najpierw ukazuje się ekran wyboru?

Swoją drogą trzeba było się nieźle nagimnastykować aby zainstalować drugi system.

(Maly Raper) #9

Mam ekran wyboru.

kuba3351: wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

(kuba3351) #10

Wystarczy zabootować instalator i wybrać inną partycję...też coś

A swoją drogą mnie kiedyś udało się upakować dwa XPeki na jedną partycję i działały (o dziwo) ale do tego rzeczywiście trzeba się było nagimnastykować.