Format partycji systemowej

Na wielu forach temat formatowania partycji systemowych był wielokrotnie wałkowany, jednak nie udało mi się znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Otóż mam dysk podzielony na 3 partycje (c, d, e). Na dyskach c i d mam zainstalowany system Windows XP Proffessional. Chciałbym pozbyć się systemu z partycji d. Moje pytanie brzmi: czy mogę to zrobić, uruchamiając system z partycji c i zwyczajnie sformatować dysk d? Czy wtedy system z partycji d zostanie usunięty?

Dodam, że nie jestem zbyt obeznany w tematyce komputerów i wolałbym nie używać żadnych specjalnych programów.

Ten sam windows na dwóch partycjach ? i Chcesz usunąć partycje D zostawiając E? Sorry, ja czegoś nie rozumiem.

Dzięki takiej nazwie tematu możesz zarobić warna, lepiej go zmień.

System masz tylko na partycji “C” ,(o ile nie zmieniłeś partycji systemowej podczas instalacji).

Spokojnie formatuj partycję “D” , przedtem przenieś sobie ważne dla Ciebie dane z “D”.

P.S. Hm…no chyba nie masz dwóch Windowsów ?

po formacie partycji D:\

edytuj plik Boot.ini

usuń z niego wpis dotyczący windowsa sformatowanego na D:\

:slight_smile:

Spokojnie, warna nie zarobisz, bo modzi na tym forum nowym dają upomnienie a dopiero jak zignorujesz to możesz zarobić, ale lepiej zmień zanim moderator wejdzie i przyklei regułkę z upomnieniem.Odnośnie problemu, jeżeli na D: masz system, to po sformatowaniu trzeba wykasować z bootloadera wpis odpowiadający za uruchomienie tego systemu.Jeśli nie ma systemu ale są ważne dane to najpierw je skopiuj na inną partycję a potem formatuj.

No właśnie mam. W tym cały problem.

To zrób tak

Wejdź na Windows ten który chcesz zostawić, zrób format partycji na której jest drugi, potem wejdź w start, uruchom, wklej C:\boot.ini uruchomi się notatnik z plikiem systemowym.Skasuj linijkę odpowiadającą systemowi który sformatowałeś, zapisz plik i zrobione.

Ważne jest który windows się uruchamia po włączeniu komputera.

Czy najpierw ukazuje się ekran wyboru?

Swoją drogą trzeba było się nieźle nagimnastykować aby zainstalować drugi system.

Mam ekran wyboru.

kuba3351: wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

Wystarczy zabootować instalator i wybrać inną partycję…też coś

A swoją drogą mnie kiedyś udało się upakować dwa XPeki na jedną partycję i działały (o dziwo) ale do tego rzeczywiście trzeba się było nagimnastykować.