Format pliku zdjęć oraz profil kolorów

(M4thy5) #1

Witam.

1. Zdjęcia zrobione zwykłą cyfrówką są odrazu w jpg. Mają jakiś profil kolorów? Czy takie zdjęcia przypuśćmy które automatycznie aparat zapisał jako RGB będą inaczej wyglądać wydrukowane przez lab niż u mnie na monitorze? Trzeba zmieniać profil kolorów przed wysłaniem do wydruku na CMYK?

2. Jeszcze pytanie odnośnie profili kolorów- tutaj znów jest z tym problem. Jak otworze plik RGB to co mam ustawić by móc edytować go widząc go w CMYKU a później go tak zapisać?

3. Do labu oddając zdjęcie w jakim formacie je wysłać? jpg może być?

4. Trzeba przed edycją zdjęcia które pójdzie do wydruku zmienić do 300 dpi czy po? gdzie to zmienić?

5. Prosiłbym o wytłumaczenie konkretnie do czego jest: color settings, image>mode>opcje- co one powodują? że edytowany plik mi sie tak zapisze czy co?, assign profile, proof colors, proof setup.

(Pawelnr1) #2

I tak na papierze fotograficznym będą inaczej wyglądać niż na kompie :?

(Dobrol) #3

Proponuję tą witrynę.

http://www.cyfrografia.pl/fotografia_cyfrowa.html

(M4thy5) #4

To chyba sie używa profilów kolorów po to by było podobnie lub tak samo... a nie tak jak uważasz że zaniose fotke w odcieniu czerwonym (bo u mnei tak było widać) a wydrukują w odcieniu zielonym... #-o Bierze sie profil koloru od labu i dopasowywuje...

Dobrol, dzięki, poczytam.