Format Przez DOS-a

Siemanko mam taki problem wdarł mi się na laptopa jakiś wirus który blokuje mi dostęp do większości aplikacji.

Próbuje go sformatować więc ustawiłem botowanie z dysku Cd wrzucam płytkę i nic próbowałem już z kilkoma innymi i tez nic a stacja cd jest na pewno dobra gdyż wszystkie inne płyty odczytuję.

Wydaję mi się że jedynym rozwiązaniem tu będzie format przez DOS i dopiero potem spróbować zainstalować ponownie system ale nie mam zbytnio pojęcia jak to zrobić więc proszę o pomoc

Jeżeli napęd jest OK i na pewno ustawiłeś kolejność botowania tak aby komputer startował z płyty to pozostaje tylko ostatnia możliwość - płyta nie jest botowalna. Jeśłi to oryginał z hologramem i innymi bajerami to prawie nie możliwe, a jeżeli zrobiłeś kopię, to ci niestety nie wyszło :slight_smile:

Co do formatowania - spróbuj z dyskietki, płyty czy pendrive z zainstalowanym na nich np. BootIt NG (trial 30 dni ale przez ten czas działa z pełną funkcjonalnością). Nie pamiętam czy można nam sformatować istniejąca partycję ale na pewno można partycję usunąć. i chyba potem utworzyć nową, sformatowaną. A jak nie to format wykona instalator windowsa.

Płyta jest botowana na pewno bo już nie raz z niej formatowałem i wszystko było ok A jeżeli chodzi o ten program to jak dokładniej ??

mam go zainstalować na jakimś dysku przenośnym podłączyć pod laptopa i wszystko

czy muszę ustawić botowanie z tego dysku ??

Uruchom instalator programu i postępuj wg instrukcji. Zostanie utworzony bootowalny nośnik (zależy co wybierzesz) z którego musisz uruchomić komputer. Czyli odpowiedź na drugą część twojego pytania brzmi: tak :slight_smile:

EDIT

P.S. Teraz dopiero zauważyłem, że chodzi o laptopa. Nie masz tam gdzieś opcji ‘Recovery’ czy coś w tym stylu? Zwykle polega to na uruchomieniu (patrz napisy na ekranie podczas startu komputera - ‘Pres F2 for Express Recovery’ lub podobnie) komputera z ukrytej partycji serwisowej, z której można system przeinstalować lub czasami też naprawić.

[*] a’propos partycji serwisowej. Uważaj przy mieszaniu z partycjami różnymi co bardziej zaawansowanymi programami (w tym BootIT NG) żeby jej nie usunąć. Zwykle to mała, kikusetmegabajtowa ukryta partycja na początku dysku i bardzo często jej zawartość jest jedynym sposobem na reinstalację/naprawę systemu.

Nie nie mam takiej opcji przy starcie niestety i tez nigdzie dalej jej nie zauważyłem.

Tylko teraz nie wiem co dalej z tym programem, bo zainstalowałem go, zmieniłem botowanie na dysk HDD i jako dysk pierwszy ustawiłem dysk przenośny na którym zainstalowałem w/w program

i przy stracie komputera wszystko pojawia się ok wczytuje pamięci itd. ale potem pojawia się czarny ekran mruga kursor i nic nie idzie zrobić dalej

może masz blokadę i trzeba ją usunąć :wink:

jaka blokade i jak ja usunac w takim razie

Blokada na to że nie możesz mieć innego systemu operacyjnego niż ten co posiadasz obecnie

mój kumpel tak miał

Miał zainstalowaną VISTE na laptopie i jak chciał zainstalować inny system (WIN xp) to musiał usuwać blokadę

W BIOSIE poszukaj

Na tym laptopie jest jakiś wirus który blokuje botowanie się plików systemowych tak mi się wydaje bo czy to z płyty czy z drugiego dysku nie chce botować plików startowych żeby go sformatować