Format systemu, pytanie

Mam pytanie dotyczace ilosci pozostawienia miejsca dla sytsemu xp, słyszałem ze najpiej jest zrobic mała partycje o wielkosci 5gb dla samego systemu i serownikow, bo bedzie szybciej chodził,

co o tym sadzicie?

wszystko okaze sie po partycji to juz sam musisz ocenic :mrgreen:

5 GB to zdecydowanie za mało, temp’y, ustawienia programów, save’y gier itp to zajmuje troche… ja mam 10 GB i wystarcza ;]

ja tam mam 15 G :slight_smile: i chodzi dobrze

wystarczy

lecz jak będziesz jakie s programy instalował to lepiej mieć większą

gry instaluje się zazwyczaj na innych partycjach niż systemowa

Ja mam 20 gb, ale trzymam tam tez ważniejsze programy. Rekomendowane jest 10 gb.

ale są gry które np instalujesz na innej partycji a one swoje save’y i configi zapisują np. w Moje Dokumenty (dla przykładu NFS Most Wanted czy Command & Conquer 3 Tiberium Wars)

ja akurat mam 3,5gb na system 1gb na Swapa i reszta(70gb) na multimedia :smiley: pzdr.

a ja mam 20GB na system i niektóre programy, i 3 rożne partycje na całą resztę co łącznie daje prawie 200GB :wink:

wszyscy sie chwalą to ja też sie wypowiem. ja mam 50 gb na system a reszta czyli teoretycznie 450gb na wszystko inne

witam forumowiczow. wsyzstko zalezy od tego jak chcesz wykorzystac powierzchnie dysku. system windows xp dziala - z domyslnymi ustawieniami - na systemie plikow NTFS. dla niego partycja o wielkosci 10,15 czy wiecej BG nie robi roznicy - objetowsc podstawowej wielkosci alokacji w tym przypadku jest taka sama (nie pamietam dokladnie ale bodaj 4096 bajtow). warto jednak zastanowic sie nad wydajnoscia. dopoki masz malo inf na dysku wszystko pieknie smiga, z czasem jednak gdy instalujesz/usuwasz programy tworza sie smieci i dysk pracuje duzo wolniej. moim zdaniem, przy dysku ponad 80GB optymalnym rozwiazaniem jest utworzenie partycji mniej wiecej takich - system jesli XP partycja ok.10GB - z service pakiem i uaktualnieniami system sie bardzo rozrasta + pliki z instalacji programow, partycja gdzie instalujesz - sila rzeczy musi byc wieksza - tutaj ok.15-20GB oczywiscie mozna pozwolic sobie na nieco wiecej finezji ale jelsi naszym celem to optymalizacja tak to wygladac powinno. to nawet moze troszke duzo ale coz… taka specyfika partycji. pozostale od ~8 - ~13 GB. wezmy pod uwage ze nowe dysku maja swoj cache - ja u siebie dysk podzielilem tak (80GB) system 15,30,15,15, nie narzekam na predkosc pracy a i rozklad wydaje sie zjadliwy. nie ma zbyt wielu partycji, jest natomiast lad i porzadek :slight_smile: