Format Visty, GRUB -problem

(1502kosa) #1

Witam

Mam pewien problem. Zakupiłem w zeszłym roku laptopa ASUS K70I0series z zainstalowanym OS Windows Vista Premium. Po pewnym czasie postanowiłem spróbować Linuksa. Zainstalowałem dystrybucję Ubuntu obok Visty. Po dłuższym użytkowaniu laptopa, chciałem zrobić formata. Mam płytkę Recovery, za pomocą której można sformatować dysk i przywrócić go do stanu w dniu zakupu. Jest jednak pewien problem. Instalując Ubuntu (na dysku D, Vista jest na C) instaluję się tzw. Grub -czyli linuxowy boot loader. Gdzieś przeczytałem, że takowy boot loader zastępuję ten windowsowy. W momencie usunięcia Linuxa, usuwam również Grub'a, więc automatycznie tracę dostęp do Visty. Jak przywrócić windowsowego boot loadera. Czy mogę to zrobić za pomocą płytki recovery? Jak usunąć partycję z Linuxem? Czy płytka recovery jest w stanie tego dokonać?

(Semtex) #2

Płytą Recovery nie naprawisz boot loadera, możesz za to pobrać to: Klik, wypal iso na płycie, jest to wyodrębniony moduł naprawczy z DVD Vista, po usunięciu Linuksa, jeżeli Vista nie wstanie, wrzucisz tę płytkę do napędu, zbootujesz z niej kompa i problem powinien zostać naprawiony automatycznie, jeżeli nie to poszukaj w Google ręcznego naprawiania boot loadera z użyciem płyty, korzysta się z CMD dostępnego w module naprawczym.

(Porchekarera) #3

Chcesz skasować linuxa i zainstalować na nowo Vistę?

Prawoklik na Mój Komputer (vista) zarządzanie dyskami, tam usuwasz partycje linuxa.

Nie musisz bo odpali ci się z płytki Vista, no ale jeśli chcesz przywrócić bootlader użyj programu EasyBCD

(Piotrkijak) #4

Pobierz to, wypal to co Ci podał semtex i spod tego uruchom wiersz poleceń(command prompt) i wpisz komendy po każdej wciskając enter:\

bootrec /fixboot

bootrec /fixmbr

bootrec /rebuildbcd

Te komendy wyrzucą z mbr grub'a i przywrócą bootloader Visty.