Format Visty HP (OEM) bez płyty co i jak ? [notebook]

Witam!

Miesiąc temu kupiłem laptopa (Gateway P7805u FX Edition) i jest tam wersja OEM VISTY HOME PREMIUM, znajomy, który i go przywoził mówił, żeby zrobić format systemu bo bd szybszy (tak mu doradzili w bestbuy). Nie mam płytki recovery disc (pisze że trzeba ją “utworzyć”) Teraz mam pytanie jak zrobić format? I potem jak "przywrócić go do stanu fabrycznego ? Z góry thx za odp. Pozdro = ]

PS Czy mogę “ściągnąć” vistę 64 bit Home Premium i przy instalacji użyć mojego klucza ? czy wtedy to bd legalne ?

A podczas uruchomienia lapa nie wychodzi np F2 recovery coś w tym stylu

To napisz jak będziesz w domu>>>kosz

pod f2 wchodzi BIOS

Konrad93 , a zerknąłeś do instrukcji obsługi? Z doświadczenia wiem, że zawsze jest tam opisany proces reinstalacji systemu.

Napisałem F2 ale chodziło mi coś w tym stylu czyli np F11 itp. :smiley:

Mam taki programik “GATEWAY RECOVERY MANAGMENT”

Mam tam opcję utworzenia “Utwórz Fabryczny domyślny dysk” (ma 7,96gb i pisze mi, że potrzeba 3 dysków DVD, nie zmieści się to na 2 ?) druga opcja to “Utwórz Dysk Kopi Zapasowej Sterowników i Aplikacji”.

Muszę teraz zdobyć płytki do nagrania :wink: Co potem mam zrobić ? Dać na Dysku C opcję formatuj ? Skąd ta Vista się zainstaluje na nowo ?

F11 przy uruchamianiu kompa bez żadnych płyt ;]

A wiecie ile Vista x64 Home Premium potrzebuje miejsca ? 50-60GB wystarczy ?

Spokojnie

Ja ściągnąlem Viste 32-bit i 64-bit z neta - obie zwykłe, tzn. umożliwiały instalacje wszystkich wersji (można spotkać wersje tylko z wpisanym kluczem) - kod z laptopa zadziałał zarówno przy instalce 32 jak i 64 (mam Viste Home Premium). Po instalce 64-bit system zajmował ok. 3 GB więcej na HDD i zżerał ok. 200-300MB RAMu wiecej - ani w szybkości działania samego systemu, ani w 3D Marku nie zauważyłem różnicy wydajności i wróciłem na 32-bit. Także na razie nie polecam instalacji wersji 64. Zresztą czasami tez jest problem z programami, kodekami. Sterowniki i cały soft z płyty recovery są zazwyczaj na stronie producenta - ja mam Toshibe i ściągnąłem stamtąd sterowniki do karty sieciowej, czytnika linii papilarnych, kamery, touchpada. Mam dysk recovery, ale on przywraca cały dysk twardy - czyli czyści partycje (i ustawia ich wielkości takie jak były na początku) - dodam że mam 200GB danych.

Jeśli chodzi o legalność to chyba jest wszystko OK, w końcu instalując nabywamy licencję na klucz i powązaną z nim wersję Windows Vista. Nie ma nigdzie napisane że “Instalacja inna niż z recovery jest nielegalna” tylko informacja że “zaleca się instalację z płyty recovery”. Nielegalnie byłoby użyć innego klucza.

Nic to nie daje…

Jak możecie to opiszcie mi co i jak mam zrobić po kolei.

Zaraz, czyli masz nowego laptopa, ze świeżą Vistą od producenta, i chcesz przywrócić system z partycji recovery? W takim razie jaki jest sens, skoro znów zainstalujesz ten sam system, z tym samym niepotrzebnym softem typu trial Nortona itp. itd.? Najlepiej zaopatrzyć się w oryginalną płytę Visty (z tego co wiem nawet jeżeli pożyczysz nośnik od znajomego to będzie legalnie) i podczas instalacji wpisać klucz z naklejki na laptopie. Oczywiście trzeba będzie instalować sterowniki, jednak sam system bez masy zbędnego oprogramowania z pewnością będzie trochę szybszy.

ojej .

Kolego należy zadzwonić do serwisu HP powiedzieć że chcesz zamówić płyte recowery oni cię zapytają o numer seryjny lapka , o adres domowy podadzą ci numer zlecenia i darmowo prześlą ci w ciągu 2 tygodni dwie płyty jedną z vistą a drugą z sterami . Sam dwoniłem dla siebie i kolesi i przyszły :slight_smile:

Ja nie mam notebooka HP kolego ; ) Czytaj posty a nie tylko tematy w temacie skrót HP oznacza HOME PREMIUM

UPS moje nie doczytanie :slight_smile: skrót mi się skojarzył :slight_smile: