Formatować partycję dysku, czy też nie?

Cześć.

Dla tej partycji, tzw. “magazynowej”, możesz spokojnie pominąć defragmentację i absolutnie się tym nie przejmować! Oczywiście, także nie formatować! Gdyby były na niej jakieś błędy, system sam by to zgłosił podczas startu komputera. Póki dokumenty, zdjęcia, muzyka itd. dają się “czytać”, to jest OK.

Nie ma sensu formatować partycji bez powodu. Robi się to przy przeinstalowaniu systemu (choć formatowanie partycji D: nie jest wtedy obligatoryjne) lub gdy chcemy szybko pozbyć się wszystkich danych i zwolnić miejsce. To że od 7 lat nie było formatowane to nie znaczy że trzeba to robić. Może być nawet 20 lat nie formatowane i będzie działać jeśli dysk tyle wytrzyma. Defragmentacją też sobie nie zaprzątaj głowy. Windows 7 i nowsze same to robią gdy uznają to za stosowne. Jak sobie kiedyś kupisz dysk SSD to defragmentując go samemu nawet mu zaszkodzisz. Konieczność defragmentacji dysku skończyła się w epoce Windowsa XP

No i takich konkretnych odpowiedzi, spodziewałem się :wink: Wszystko jasne. Moje wątpliwości rozbiegły się. 

Tak, defragmentacją nie trzeba się przejmować. Jak sobie wejdziesz we właściwości partycji c: albo D: i znajdziesz opcję defragmentacji to zobaczysz że jest tam zaznaczona automatyczna defragmentacja dysku. Windows XP nie miał takiej opcji, dodatkowo program który był w Windowsie XP do defragmentowania był kiepski i trzeba było szukać innych. Sytuacja jednak uległa już zmianie :slight_smile:

Nie widzę tej opcji. W którym miejscu konkretniej? W systemowej aplikacji do defragmentacji dysków, mam tam wyłączoną automatyczną defragmentację, o określonej godzinie. Czy to ma znaczenie jakieś? 

Jeśli wyłączyłeś automatyczną defragmentacje to samemu musisz o niej pamiętać.

Może wyłączył to program którego używałeś do defragmentacji. Włącz sobie i będziesz miał spokój :slight_smile:

Okej. Włączyłem automatyczną defragmentację. W Windowsie 10 nie widzę opcji w wyborze automatycznej defragmentacji, o której godzinie ma włączać się aplikacja do defragmentacji dysków. Zdaje się, że na Windowsie 8 była ta opcja. 

Użyj oprogrogramowania zewnętrznego do tego, z darmowych polecam Defraggler

Bo windows 10’robinto inaczej, po prostu jak zostawisz komputer nieużywany czyli żasnych ruchów myszką, używania klawiatury, i żadnego obciążenia, to Ci wtedy zapuści defragmentację

Okej, dzięki bardzo. Ściągnąłem program, który kolega wyżej polecił.