Formatowanie 2 dysków


(Ganjifan1) #1

Mam taki 1 problem zrobiłem raz tak ze zrobiłem formata na C i instalując Windowsa i zrobiłem tak samo na D i miałem 2 Windowsy a tak nie chciałem chciałem sformatować 2 dyski ale żeby windows był na 1 Pomocy.... jak sformatować 2 dyski naraz - na forum coś czytałem żeby dyskietek z takim programem włożyć i sformatować ale ja mam właśnie tu problem ja nie mam stacji dyskietek .. bo mi się nie opłacało robić bo nie używam już dyskietek. Jak mnie rozumiecie to POMOCY !!

PS:JAK ZROBIĆ ŻEBY MI NIE WYSKAKIWAŁO DO WYBORU 2 WINDOWSÓW ??? BO JUŻ USUNĄŁEM WINDOWSA NA D NO ALE WYBÓR ZOSTAŁ I MNIE DO DENERWUJĘ


(Technik Elektro) #2

menu start -> uruchom -> msconfig, zakładka bootowanie...


(Art Tur) #3

W msconfig - to chyba tylko kolejność można zmienić. Żeby to usunąć trzeba w notatniku otworzyć plik C:/boot.ini i skasować jeden z wierszy typu: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional". Wtedy wyboru systemu przy starcie kompa nie będzie. Plik ten jest plikiem systemowym więc może być niewidoczny. Trzeba wtedy wyłączyć ukrywanie plików systemowych.


(Technik Elektro) #4

można i usunąć...


(Ganjifan1) #5
C:/boot.ini

nie ma tego ;/ dałem żeby wyświetliło ukryte foldery i nic;/ a co do ciebie

technik_elektro

to nie ma zakładki botowanie


(Technik Elektro) #6

jaki system operacyjny ?? jeśli win xp to może nie być opcji usuwania w boot.ini (tak się nazywa zakładka w msconfig dla tego systemu), aby zobaczyć plik boot.ini trza odznaczyć ukryj pliki systemowe,


(Ganjifan1) #7
aby zobaczyć plik boot.ini trza odznaczyć ukryj pliki systemowe

nic nie pomogło ;/

jaki system operacyjny ??

mam System Windows Xp Professional a takie drobniejsze szczegóły nie wiem czy potrzebne to : Serivce Pack 3


(Art Tur) #8

To zaznacz jeszcze opcję POKAŻ UKRYTE PLIKI I FOLDERY - boot.ini musi być widoczny.

-- Dodane 29.08.2010 (N) 19:24 --

Jeszcze małe sprecyzowanie. Wiersz z tym wpisem: multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS oznacza bootowanie z pierwszej partycji pierwszego dysku (czyli C:) i musi zostać. Jeśli by się go usunęło to windows próbowałby się uruchomic z tej drugiej partycji i mogłaby być kicha :wink:


(Ganjifan1) #9
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

a jeżeli to ogarniam ^^ to

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

bo ja chcę usunąć włanczanie windowsa partycji D :slight_smile:

To zaznacz jeszcze opcję POKAŻ UKRYTE PLIKI I FOLDERY - boot.ini musi być widoczny.

kazałeś mi to wtedy robić i pisałem ze nic ;/ możne ja mam to gdzie indziej ? albo nie mam ;/ nie wiem nie jestem dobry w te klocki ;/ jeżeli chodzi o jakieś cody albo coś w windowsie to jestem cienki ;/ jeżeli już chodzi o windowsa to tylko formata ;p


(Art Tur) #10

Uruchom MÓJ KOMPUTER > NARZĘDZIA > OPCJE FOLDERÓW > WIDOK i tam odznacz (nie ma być ptaszka) UKRYJ CHRONIONE PLIKI ... oraz zaznacz POKAŻ UKRYTE PLIKI I FOLDERY. Wtedy na dysku C: musi pojawić się boot.ini. W Notatniku otwórz ten plik i zmień jego zawartość jak poniżej:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

-- Dodane 29.08.2010 (N) 20:18 --

Jak nadal go nie widzisz to utwórz w Notatniku nowy plik o nazwie boot, wklej do niego to co podałem wyżej i zapisz na dysku C: Po zamknięciu Notatnika zmień rozszerzenie tego pliku z txt na ini.


(Ganjifan1) #11
[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

co mam tu zmienić ? jeżeli ogarniam to usunąć 2 linie z parition 2 windows ?

PS : Jeżeli tak to dzięki za wszystko i czy ktoś mi pomoże z tym formatem ?


(Technik Elektro) #12

tak


(Art Tur) #13

Tak masz usunąć ostatni wiersz.

Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi z tym formatowaniem dysków. Jak system Ci działa to formatowanie dysku D: możesz zrobić klikając w Moim Komputerze prawym przyciskiem myszy > Formatuj. Jak chcesz sformatować też dysk C: to powyższe ustawianie bootowania nie miały sensu bo podczas instalacji Windows sam formatuje dysk lub tworzy na nowo partycje oraz tworzy nowy plik boot.ini, a jak już jest jeden system do dodaje tam wybór nowego.


(Ganjifan1) #14
Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi z tym formatowaniem dysków. Jak system Ci działa to formatowanie dysku D: możesz zrobić klikając w Moim Komputerze prawym przyciskiem myszy > Formatuj.

nie zgodzę się ponieważ to jest usuwanie nie potrzebnych plików chyba że mówię źle bo tak od kogoś słyszałem

Jak chcesz sformatować też dysk C: to powyższe ustawianie bootowania nie miały sensu bo podczas instalacji Windows sam formatuje dysk lub tworzy na nowo partycje oraz tworzy nowy plik boot.ini

też się nie zgodzę robiłem 2 formaty i to się nie usuwało ani nic.


(Art Tur) #15

Przede wszystkim zanim się wypowiesz to może użyj np. czegoś takiego jak google.pl i poczytaj, a nie sugeruj się czyimiś wyssanymi z palca opowiastkami.

Są 2 rodzaje formatowania nisko i wysoko poziomowe. pierwsze może okazać się niebezpieczne bo tworzona jest nowa struktura dysku i jak padnie zasilanie to można sobie uszkodzić dysk. Wysokopoziomowe niszczy tylko strukturę plików, czyli można powiedzieć, że kasuje ale całą zawartość partycji.

Nie mam pojęcia w jaki sposób robisz formatowanie, ale widocznie źle, skoro Ci dane zostają. Jest wiele sposobów i narzędzi do formatowania dysków - od dosowego polecenia format poprzesz narzędzia dostępne w instalatorze Windowsa na rożnych programach do tego celu kończąc http://www.dobreprogramy.pl/Narzedzia-d ... ws,54.html.


(Ganjifan1) #16

Po Prostu Wkładam płyte ^^ potem jak jest te menu płyty jak włączam ją przez cd-rooma daje instalacja windowsa wybieram c potem znowu mi coś wyskakuje to znowu c a potem jak wybiorę 2 raz c to jest opcja formatuj na F formatuje instaluje mi się windows i git ^^ tylko właśnie nie wiem jak sformatować d żeby windows mi się nie instalował jak zacząłem ten temat to byłem po formacie D zformatowałem : wszystko jak z c tylko jak sformatowało zaczęło instalacje windowsa ale wtedy resnełem kompa tylko właśnie pytałem się jak sformatować d ponieważ ten mój sposób może chyba coś uszkodzić ---- >> ?


(Kuczkowiak) #17

Instalator Windows XP nie posiada funkcji formatowania partycji beż instalacji systemu, po prostu partycje D musisz już sformatować z poziomu systemu, no chyba że konsola odzyskiwania i komendą sformatujesz partycje D , ale ja takich rzeczy nigdy nie robiłem i nie wiem i nawet mi się nie chce szukać skoro łatwiej można to zrobić z poziomu systemu.


(Art Tur) #18

Nie bardzo rozumiem co tu napisałeś. Domyślam się, że odpalasz płytę z uruchomionego Windowsa. Tak się nie instaluje Windowsa. Tu masz obrazkowo jak to poprawnie zrobić http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html. Warunek: musi być w BIOSie ustawione bootowanie z CDROM. A jak zrobić formatowanie napisałem Ci w moim poprzednim poście. I jak napisał amorek273 instalator formatuje dysk (usuwa wszystkie dane) i wgrywa na dysk nowy system, więc po przejściu procesu instalacji na dysku C masz pliki nowozainstalowanego systemu Windows.


(Ganjifan1) #19

źle mnie zrozumiałeś ponieważ robię tak jak w tym linku :slight_smile: i myślę że można zamknąć ten temat ponieważ dowiedziałem już się jak sformatować D tylko dalej nie wiem czy mój sposób nie zepsuje niczego .


(Kuczkowiak) #20

Domyślam się że dalej brniesz w formatowanie z poziomu instalacji systemu i po zakończonym formatowaniu chcesz szybko kompa wyłączyć lub zresetować,żeby nie zaczął kopiować plików?