Formatowanie a dane na dysku

Co się dzieje z danymi na dysku po formatowaniu że można jes odzyskać?Są gdzieś zapisywane??

Najprościej mówiąc format (zwykły) to usunięcie “pierwszych liter” pliku, reszta zostaje. Natomiast szybki format to usunięcie samej tablicy partycji - czyli defakto przypomina to wyrwanie spisu tresci z książki.

Dane po formacie można prawie zawsze odzyskac w 99%, podstawowy warunek jaki musi byc spełnioniony aby odzyskac dane to nie nadpisywnaie plików, niewłaczanie skanowania dysku i defragmentacji.

Najlepiej dysk wykrącić i podłączyć pod koncentrator.

Aby usunąć bezpowrotnie dane należy użyć programu do napisywania plików (specjalne algorytmy napisu) - najczęsciej okrslane terminem “Eraser”.

Ostatnio sam testowałem formatowanie na dyskietce, wrzuciłem zdjecie i plik tekstowy (muszą być w katalogu) i sformatowałem “szybkim”. Zarzuciełem Active@ i odzyskał wszystko, razem z datami, pełna nazwą i datą usunięcia! !!

To jest tak ze po formacie nie kasują sie pliki tylko je adresy tzw tablice, tylko pewne programy mogą tak naprawde usunąć wszystko z dysku jak np darmowy programik Copy&Wipe http://terabyteunlimited.com/copywipe.php … nawet format nic nie daje przy instalacji windowsow, dlatego powstaja programy do odzyskiwania danych :stuck_out_tongue:

PS Dlatego też usuwanie, formatowanie trwa szybciej niż kopiowanie!

a jeśli sformatuję dysk i postawię Windowsa to będę mógł odzyskać pliki?

No można ale nie zawsze to super wychodzi…

Wiem ze niektóre pliki (przy wykorzystaniu funkcji format z płyty insatlacyjnej) pozostają w nektórych foldrech nie zmienione, bo kiedyś miałem taką sytuację. Ale ogólnie to wszystko zalezy od tego czy nadpiszesz pliki na tej partycji na której inastalujesz winde.

Zalezy tez jak duża jest partycja systemowa (im większa tym większe prawdopodobieństwo…hehe) ale nie polecam sprawdzac na waznych plikach.

Jezli chodzi o odzyskanie z innej partycji to nie powinno byc problemu.

Ta,k ale tylko te nienadpisane przez nowe.