Formatowanie a gwarancja

Witam, chciałbym się spytać czy możliwe jest formatowanie lub chociaż defragmentacja systemu, gdy gwarancja jest wciąż aktualna? Czy formatowanie nie sprawi ze wygasnie mi gwarancja??

Formatując komputer nie tracisz gwarancji na sprzęt.

słyszałem że instalując nowy system traci sie gwarancje, ale skoro po formatowaniu trzeba zainstalować system, skąd on wie że akurat ten sam zainstalowałem a nie inny.

Posiadasz przecież nośnik z systemem lub partycję recovery. Ponadto twój Windows ma klucz licencyjny, więc można go łatwo zidentyfikować :lol:

Wiesz o czym piszesz?

Defragmentujesz lub formatujesz dysk a nie system. Nie stracisz przez to gwarancji na sprzęt tak jak już było wspomniane(najwyżej możesz stracić dane). No i ponowna instalacja systemu będzie konieczna jeśli sformatujesz dysk systemowy. Jeśli kupiłeś z oryginalnym zainstalowanym to musi być identyczny system i musi działać na tym kluczu co przedtem. Inaczej staje się nielegalny.

Formatując dysk i nawet wymieniając Windowsa na Linuxa albo na inną wersję Windows NIE tracisz gwarancji na sprzęt. Gdyby tak było to nawet zainstalowanie dowolnej gry było by naruszeniem gwarancji. Użytkownik ma prawo sam decydować jakie oprogramowanie znajduje się na jego komputerze a gwarancja jaką otrzymuje przy zakupie tyczy się SAMEGO SPRZĘTU a nie tego co jest na nim nagrane.

Pod tak długo póki nie majstrujesz bezpośrednio w podzespołach, nie podkręcasz sprzętu itd tak długo nie naruszasz gwarancji - zawartość dysku twardego i tego na jakim systemie działa Twój komputer nie jest obiektem gwarancji. Możesz formatować.

wielkie dzięki za odpowiedź :slight_smile: