Formatowanie bateri

witam wszsytkich mam maly problem kupiłem nową baterie i na początku nie z formatowalem na takich zasadach jak trzeba poniewaz jak kupiłem nowa baterie i oddalem tele do serwisu oni jak mi naprawiali to tele co chcwile ładowali i jak odebralem tele to wlozylem na cala noc i teraz bateria mi trzyma doslownie 20 godzin czy jest mozliwosc jeszcze z formatowania baterii zeby pare dni trzymala

Zniszczyłeś baterie ładując ją całą noc , zakładam że masz baterie litowo-jonową lub litowo-polimerową a takich bateri się nie formuje , można je ładować maksymalnie 3 godziny dłuzsze ładowanie niszczy baterie polimerowe a baterii litowo-jonowej takie długie ładowanie skutecznie skraca żywotność, jak i jedne i drugie baterie mogą być doładowywane i nie zwalaj na serwis że to oni zniszczyli baterie.Nową baterie zaleca się pierwszy raz ładować około 3 godzin ale nie jest to konieczne.

W ty momencie obalasz wszystkie teorię :slight_smile:

Nawet producenci tel. mówią (piszą), że każdą baterię trzeba sformatować

(rozładowując do końca i ładując przez około 12h. Czynność tą powtórzyć 3 razy)

Skąd masz to info ??

Zbych1 , czy ty masz pojęcie o czym mówisz? Przecież komórki mają proces ładowania akumulatorów sterowany procesorem… się naładuje i stop! możesz mieć włączoną ładowarkę do prądu kilka godzin dłużej bez żadnej szkody dla aku! Pierwsze słyszę, że włączając telefon do ładowania na noc (najczęstszy przypadek) trzeba nastawić budzik żeby wyłączyć ją z prądu :lol:

boruc20 , prawdopodobnie podmieniono Ci baterię w serwisie :smiley:

czyli mam foramtowac baterie czy nie bo widze ze sa rózne poglądy na to jesli z foramtuje to bateria ile jest wstanie wytrzymac przy stałym uzytkowaniu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator … polimerowy

Możesz ją rozładować do momętu wyłaczenia się telefonu a następnie ładować max 3 godziny

tak było w ubiegłym wieku , nowe typy baterii nie wymagają formowanie gdyż baterie te nie posiadają efektu pamięci , jakiś tam minimalny efekt posiadają baterie litowo-jonowe i dlatego wystarczy raz w miesiącu doprowadzić ją do “rozładowania” i przeprowadzić pełne ładowanie (max3h).

http://www.voip.gsm.pl/art_6651.html

Prawda jest taka, że nie zaszkodzi a może pomóc :slight_smile:

mam pytanie lepiej formatowac na wyłączonym czy na właczonym lub nie ma róznicy

Bzdura.

To już wszystko zależy od zastosowanej metody sterowania. Zazwyczaj robi się tak że po naładowaniu baterii mikrokontroler przełącza tryb ładowania w tryb podtrzymania (czyli bateria jest ładowana prądem bezpiecznym rzędu kilkunastu czy tam kilkudziesięciu mA przy tak małych ogniwach i wznowieniu trybu ładowania gdy prąd i lub napięcie wyjściowe zmaleje do pewnej wartości). Ale są również stosowane rozwiązania całkowitego zaprzestania ładowania i wznowienia go po spadku napięcia lub prądu wyjściowego ogniwa poniżej pewnej wartości, ale nie wiem na pewno czy akurat taki proces stosuje się w telefonach (ogólnie w energoelektronice tak).

Wiadomości znalezione na wikipedii (i nie tylko) traktuj ze sporym dystansem i szukaj potwierdzenia ich w wiarygodnych źródłach. To tak na przyszłość jakbyś miał kiedyś napisać coś poważnego np do szkoły czy na studia.

Według mnie formowanie jest w ogóle bez sensu ale na pewno nie uszkodzi akumulatora. Jak już to według mnie na wyłączonym telefonie - pobierana bardzo mała energia z akumulatora co według mnie jest korzystne przy takiej operacji. Ale tak jak mówiłem to raczej nic nie da.

ale prośze mi odpowiedzec czy na włączonym teel mozna formatowac

Akumulatory się formuje a nie formatuje.

Formowanie ogólnie nie jest wymagane, chyba, że producent akumulatora/telefonu tego wymaga

Robisz tak jak Ci jest wygodnie.

Dodane 29.04.2009 (Śr) 15:54

Myśl gdy piszesz. Gdyby w czasie ładowania przy włączonym telefonie była pobierana energia z akumulatora to by się on rozładowywał a on się przecież ładuje.