Formatowanie częsciowe partycji

sprawa wygląda tak:

chce sformatowac partycje plikow ntfs. problem w tym ze plikow mam sporo na dysku ktorych nie chce stracic a zal czasu i plyt dvd na nagrywanie wszytskiego wiec czy jest mozliwosc sformatowania calej partycji oprocz np jednego folderu? wszytsko z poziomu biosu bo chce rowniez skasowac system na owej partycji.

Nie, nie da się sformatować partycji pozostawiając na niej niektóre foldery. Niestety będziesz musiał przegrać swoje pliki na np. DVD lub pendrive (jeżeli go masz). Istnieje jeszcze inna możliwość, czasochłonna, jeśli nie masz jeszcze drugiej partycji, na którą mógłbyś przenieść pliki, mógłbyś ją utworzyć, zmniejszając tym samym rozmiar pierwszej partycji (podstawowej). Możesz to zrobić np. programem GParted, dostępnym na łamach portalu dobreprogramy. Instrukcję do GParted znajdziesz tu: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu Nie sugeruj się tytułem, w demonstracji jest pokazana obsługa programu.

GParted lub Norton Partition Magic 8.05 :

viewtopic.php?f=1&t=268174

mam dryga partycje. moglbym tam tymczasowo wrzucic pliki na tą drygą partycje?

Mógłbyś, ale po sformatowaniu i przeniesieniu programów z powrotem (jeśli tam programy też są), mogą one przestać poprawnie działać. A jeśli to są tylko pliki multimedialne, dokumenty itp. to oczywiście problemów żadnych nie będzie.

i jak moge cos takiego zrobic? prosze o instrukcje krok po kroku jesli mozna :slight_smile: