Formatowanie dodatkowego dysku pod XP

Cześć wszystkim :slight_smile:

Mój laptop Lenovo 3000 N200 z Windows 7 zdechł.

Wyjąłem dysk twardy 120GB i podłączyłem kablem SATA do stacjonarnego z XP.

Także mam teraz dysk główny 80GB IDE ATA z XP i dodatkowy 120GB Serial ATA z Win 7. Komputer bez problemu wykrył nowy dysk.

Dotychczas miałem tylko jedną partycją C:

Teraz, gdy wchodzę w Mój Komputer pokazały się dodatkowo kolejne partycje z nowego dysku - Zastrzeżone przez system (D:) 99,9MB, Local Disk (E:)39,9GB, Local Disk (F:) 67,4GB.

Wszystkie potrzebne dane zgrałem na główny dysk w stacjonarnym. Na początku miałem problemy z poruszaniem się po nowym dysku, gdyż wywalało mi bez przerwy raport o błędach Explorera, usunięcie pliku xvid.av w zakładce system32 rozwiązało problem.

Tutaj rodzi się moje pytanie. W jaki sposób z poziomu XP mogę sformatować ten drugi dysk twardy i zrobić z tych kilku partycji jedną dużą?

Na drugim dysku nie planuję instalować żadnego systemu, chcę zrobić z niego taki kontener z danymi.

Jest do tego jakiś specjalny program?

Druga sprawa to zasilacz w moim stacjonarnym, który według swojego humoru czasami resetuje mi kompa.

Dzieje się to najczęściej podczas odpalania kompa z rana jak jest jeszcze zimny, ale też czasami w ciągu dnia.

Czy istnieje ryzyko uszkodzenia dysku jeżeli podczas całej operacji formatowania doszłoby do jej przerwania?

Pozdrawiam serdecznie

możesz to zrobić przez windowsowskie narzędzie albo przez np Easeus Partition Master

jeśli komputer się wyłączy podczas formatowania/tworzenia partycji to będziesz musiał od nowa go sformatować oraz stworzyć partycje

jeśli komputer będzie coś zapisywał to zapisywany plik ulegnie uszkodzeniu jeśli będzie zapisywał na tablicy MFT to mogą wszystkie dane się stracić(stracą swoją lokalizacje i nazwę więc programami do odzysku przywróci się je) więc radziłbym ci wymienić ten zasilacz ponieważ on może ci uszkodzić system i/lub pliki albo zepsuje się i weźmie ze sobą jakieś urządzenie i to nie musi być 1 urządzenie ale nawet wszystko np karta graficzna,procesor,ram,dysk,płyta główna

Jaki rozmiar klastra wybrać przy formatowaniu?

Na dysku 120gb bedzie jedna duża partycja, na której będę przechowywał zdjęcia, filmy (także HD zajmujące po kilka GB).

W zakładce cluster size domyślnie mam ustawione 4KB… można zmienić na: 512bytes, 1KB, 2KB, 4KB, 8KB, 16KB, 32KB i 64KB

Gparted i pracujesz na dysku, na którym chcesz wprowadzić zmiany.

Gparted: http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

Używanie Gparteda: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Jeżeli chciałbyś naprawić laptopa, to skombinuj 7 i zainstaluj z użyciem klucza, który znajduje się na naklejce pod spodem laptopa. Szczegóły zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

Daj znać o efektach.

Pozdrawiam.