Formatowanie dysku hdd

Witam wszystkich, mam sprawę dotyczącą formatu dysku. Dysk wysypał się i chciałem go sformatować, wszystko pięknie, instalacja w toku i nagle komunikat “Plik lub katalog D:\Windows\winsxs jest uszkodzony i nie nadaj się do odczytu. Uruchom program CHDSK.” Postanowiłem wyjąć dysk z 1szego komputera i z wysokości mojego 2giego komputera zacząć działać nad jego wyczyszczeniem i zamontować windowsa. Oto moje pytania:

  1. Czy istnieje taka możliwość?
  2. Jak krok po kroku to zrobić?
  3. Czy po wyczyszczeniu dysku wystarczy zamontować dysk do 1szego komputera i wgrać windowsa klasycznie z płytki lub paindrive?

Co znaczy “wysypał się”? Może jest uszkodzony? Masz możliwośc podpiać pod inny komputer?

1 polubienie

Nie musisz wymontowywać dysku celem jego całkowitego wymazania. Procedura jest tutaj: Wymazanie dysku twardego programem Activ@KillDisk
Do wykonania potrzebnych nośników potrzebny jest sprawny, drugi komputer. Procedura odbywa się spod bootowania, przy utracie wszelkich danych z tego dysku. W zależności od wielkości dysku trwa kilkadziesiąt minut. Po wymazaniu dysku zainstaluj normalnie Windows’a.

1 polubienie

Ogólnie chodzi o błąd z eksploratorem windows, wyłącza się i jest czarny ekran. Mam możliwość, właśnie napisałem, że chciałbym załatwić sprawę na swoim drugim komputerze.

Jeśli jednak mam już ten dysk wyjęty, to mogę śmiało go podpiąć pod sprawny komputer i dalej lecieć z procedurą?

Jasne!

1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie, co oznacza dokładniej “spod bootowania” ?

Oznacza, że spod startu komputera, prze naciśnięcie odpowiedniego klawisza lub odpowiednie ustawienie sekwencji bootowania w BIOSie. Podobnie jak przy procedurze czystej instalacji systemu z płyty lub pendrajwa.

Zacznij jednak od sprawdzenia stanu dysku. Podłącz pod sprawny komputer (najlepiej kabelkiem SATA, oczywiście z zasilaniem), włącz Windowsa, zainstaluj np. CrystalDiskInfo [ http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html ]