Formatowanie dysku pod instalację Windowsa obok Linuksa

Witam.

Krótko i treściwie:

Mam na komputerze zainstalowanego Linuxa.

Dysk ~320GB  i na całym dysku jest Linux.

Chciałbym zainstalować Windowsa i teraz zaczyna się zabawa:

GParted nie może odmontować dysku bym mógł zmniejszyć rozmiar dysku, stworzyć nowy dysk i przypisać resztę do niego…

Nie znam poleceń Linuxowych na tyle dobrze, by to zrobić w konsoli, dlatego kieruję się z prośbą: co w takiej sytuacji zrobić, jeżeli chcę zainstalować Windowsa obok Linuxa z bootowalnego Pen’a, ale musze mieć dysk na fat, a jak wiemy linuxowe dyski są na ext…

HELP

 

Wygląda mi to na próbę odmontowania dysku na żywca, na uruchomionym systemie. Tak, to się GParted buntować będzie, bo nie pozwoli odmontować używanego / czy /home :wink:

 

Jeśli masz jeszcze gdzieś na dysku iso z Linuksem, to uruchom go jako Live - wtedy będziesz mógł operować na dyskach. Ewentualnie ściągnij iso GParted (wersja Live) i odpal z płytki czy USB. Link: http://gparted.org/

Jeśli masz jeszcze tradycyjny BIOS oraz MBR, to instalacja Windows wymaże GRUB-a - będziesz musiał go przeinstalować (bootloader Windows się wcina w to miejsce). Jeśli masz już coś nowszego na (U)EFI z GPT, to problemu nie ma :slight_smile: