Formatowanie dysku! POMOCY!

Witam. Nie potrafię sformatować dysku. Jeśli ktoś może opisać krok, po kroku jak to się robi, będę wdzięczna. Formatuję, gdyż mam komputer pełen wirusów, których nijak nie można usunąć. Jestem totalną nogą komputerową, więc proszę o cierpliwość i wyrozumiałość…

Mam płytę z Windowsem 98. Nie wiem czy to wystarczy. Kolega wspominał, że potrzebne będą jakieś sterowniki. Podpowiedzcie proszę o jakie sterowniki może mu chodzić i czy da się takowe ściągnąć z netu.

Acha… Zaznaczam, że przy każdej próbie uruchomienia np. Windows Commandera wyświtla mi się komunikat:

“System Windows nie może znaleźć programu WINCMD32.EXE. Program ten jest wymagany do otwarcia plików typu “aplikacja””.

Następnie każe mi ten plik zlokalizować. Lokalizacja nic nie daje (tak jakby program został usunięty z dysków). Taka sama sytuacja z Tlenem, z tym, że w tym przypadku nie może znaleźć pliku “TLEN.EXE” itd. Przy próbie otworzenia np. Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania, wyświetla się ta sama formułka z tym, że nie może znaleźć “RUNDLL32.EXE”.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję, Patrycja.

formatowanie dysku: http://www.sciagawa.pl/a/2149.html

pliki systemowe możesz przywrocić start=> uruchom sfc, a co do wirusów przeskanuj system skaner On Line http://skaner.mks.com.pl/ oraz ściągnij programy CWShredder http://www.dobreprogramy.pl/index.php?d … d=657&t=55 HijackThis http://www.spychecker.com/program/hijackthis.html gdzie zrób scan tym programem i zapisz log(save log) otwórz za pomacą notatnika skopiuj całą zawartość i wklej na forum, wirusy usówaj w Trybie awaryjnym lub pod DOS-em

Ok. Jeżeli chodzi o ten link na “Ściągawę”, to już sobie wydrukowałam, ale jak już wspominałam, nie mam możliwośći otwarcia Panelu sterowania + Dodaj/usuń programy, stąd niemożność zrobienia dyskietki startowej.

Dysk przeskanowa łam już każydm możliwym antywirusem. Programy ściągnęłam, ale nie mogę ich zainstalować, bo tak jak już mówiłam, wyświetla się komunikat, że system nei może znaleźć (adekwatnego) programu…

Nie macie innych pomysłów? Błagam, muszę coś z tym zrobić… Ale jak napiszecie mi, że mam coś zrobić pod DOS etc… to nic z tego… Proszę o dokładniejsze rozpisanie… Będę naprwdę dozgonnie wdzięczna…

menu start

wyłącz komputer

urchom ponownie w trybie MSDOS

po uruchomieniu w dosie wpisujesz:

format C:

zatwierdzasz

Komendy mogą być trochę inne bo w tej chwili nie pracuję pod win 98

Ok, ale jak potem zainstalować Windows?

Czy muszę mieć jakieś sterowniki?

po formatowaniu robisz po prostu “twardy” reset :), wlaczasz komputer ponownie i od razu wkladasz plyte Windows 98 (potem tylko wykonujesz to o co Instalator Cie prosi, za pomoca klawiatury) no i instalujesz, komputer poprosi potem o podanie numeru seryjnego itp. nastepnie dokonczy instalacje no i to by bylo na tyle, mozna to zrobic troszeczke inaczej na pare sposobow jeszcze ale nie bede Ci macic w glowie

aha co do plytki z Windows 98 podaj jaka masz wersje (czy podstawowa czy SE) i jeszcze jedno prawdopodobnie (o ile to starszy komputer) bedziesz musiala ustawic w biosie, aby startowal z CDROM a nie z HDD (dysku twardego), oczywiscie po instalce trzeba znowu przestawic na HDD

co do sterownikow to zapewne masz jakies plytki z nimi (powinnas je miec ze sklepu gdzie zostal zakupiony komputer), sterowniki moga byc np. do karty dzwiekowej, graficznej itp. - chociaz najlepiej jest sciagnac z netu najnowsze

mam nadzieje, ze wyrazilem sie jasno :slight_smile: powodzenia

ech… Z tymi sterownikami będzie ciężko…

Czy da się je ściągnąć po zainstalowaniu windowsa? Obsłużę explorera bez tych sterowników?

Nie wiem jaką mam wersję… Chyba podstawową. Nie ma na niej nic napisane. Komputer jest stary, więc pewnie w tym biosie coś będę musiała kombinować… Tylko jak??

Zdaję sobie sprawę, że zadaję oczywiste pytania, ale wierzcie mi… Baby nie nadają się do pracy przy komputerze ;)))

Pozdrawiam i wielkie dzięki za dotychczasową pomoc :cmok1:

pewnie ze sie da sciagnac po zainstalowaniu (o ile modem czy co Ty tam masz zainstaluje sie w systemie SAM, bez potrzeby sterownikow, bo jesli do modemu tez potrzebne sa sterowniki to bedzie ciezko, a raczej niemozliwe polaczenie sie z netem), a wersje mozesz sprawdzic klikajac prawym na Moj Komputer i wybierz Wlasciwosci (po wlaczeniu okienka z wlasciwosciami u gory powinno byc napisane jaka to wersja)

a co do wchodzenia do BIOSu nie pomoge Ci na odleglosc chociaz moze sam czyta po wlozeniu dysku CD, sprobuj! :slight_smile: wloz teraz dysk z systemem Windows 98, potem uruchom komputer ponownie, podczas botowania (nie wiem jak ci to wytlumaczyc ale to jakby ladowanie) jak Ci wyskoczy instalator systemu Windows 98 po prostu go zakoncz (wyjmij plyte i wlacz komputer ponownie). znaczy ze mozesz sformatowac dysk z DOSa a potem zrobic to co napisalem przed tem :smiley:

zazwyczaj do opcji BIOSu wchodzi sie wciskajac klawisz DELETE od razu po wlaczeniu komputera, tam w opcjach trzeba zmienic zeby czytalo z plyty a nie z dysku (o ile nie czyta z CD sam, tego nie wiem sprawdz to co napisalem powyzej)

ok ide jesc bo zdycham :wink:

Ok

Do modemu chyba mam jakieś sterowniki…

DZIĘKUJĘ BARDZO! !!

A jak się nei uda, to zabiję!

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

nie zabijaj :P, a jak mieszkasz w Malborku to moge przyjsc i Ci to zrobic za darmo :wink:

Niestety nie mieszkam w Malborku…

Dobra, a jak w tym biosie ustawić żeby mi się bootowało z CDromu?

hhmmmm poszukaj opcji takich:

Standard CMOS Setup (lub w ogole cos z napisem Standard)

potem jak wejdziesz pokazac powinno sie menu gdzie znajdz:

IDE Primary Master : C, HDD, HDD0, < takie opcje najprawdopodbniej moga sie tam znajdowac (zalezy jak kto nazwal tam dysk twardy), musisz zmienic to na CDROM, CDR, lub cos takiego

zazwyczaj zmienia sie opcje klawiszami Page Up, Page Down

jak juz wspomnialem ja nie wiem jak wejsc w Twoj BIOS ale zapewne wciskajac DEL przy uruchamianiu (chociaz podczas uruchamiania powinno pisac np. cos takiego: Press DEL to enter setup )

no i to chyba wszystko, mam nadzieje ze cos zdolasz zrobic, ide z psem na dwor 8)

A stery do “internetu” ściągnij sobie przed formatem,jeśli nie masz ich na płytce.

Ok…

Udalo mi sie sformatowac i przeinstalowac…

Pojawil sie jednak nowy problem (a jakze k…a!)… Sciagnelam sterowniki do grafiki. To akurat dziala ok… Gorzej jest (jak widac) z jezykiem polskim w moim komputerze…

Aha… Zainstalowalam tlen. Cala instalacja przebiegala bez problemow… Gorzej juz z uzytkowaniem… W okienku widomosci nie wzswitla mi sie zaden tekst…

Probowalam zainstalowac GG, ale wzswietla mi sie komunikat:

Plik GG.EXE jest polaczony z brakujacym eksportem OLEAUT32.DLL:314

Czy ktos moze mi powiedziec o co chodzi??

juz, juz… Odpisalam… :slight_smile:

Jestem wsciekla… Mam pozamieniane literki na klawiaturze… Ech…

Krew mnie zalewa…

Pomozcie, blagam :cry:

musisz najprawdopodobniej odwiedzic witryne Windows Update, w celu zaktualizowania plikow systemowych (bo twoje sa … jakby Ci to powiedziec z roku 1998 :slight_smile: )

to powinno znacznie pomoc, aha zainstaluj Internet Explorer 6, jakies laty na wirusy,dziury czy inne takie tam

a widzisz udalo Ci sie! !!

odpisz jak jeszcze czegos nie wiesz…aha czy masz dzwiek?

aaaaaaaaaaa zapomnialem mozesz tez zainstalowac ten Service Pack nieoficjalny lecz Service Pack nie zawiera Internet Explorer 6, DirectX 9, Windows Media Player 9 i ich uaktualnień - czyli musisz najpierw pobrac je sama

http://dobreprogramy.com/index.php?dz=2id=772t=35

oczywiscie Service Pack tylko jesli masz Windows 98SE (Second Edition) bo tego nadal nie wiem :?

a co do tej klawiatury zapewne nie zaznaczylas przy instalacji jezyka (lub tez zaznaczyl sie Polski 211 czy jakos tak, a Ty masz zaznaczyc Polski (programisty))

wejdz StartPanel SterowaniaKlawiaturaZaawansowane i zmien jezyk na Polski Programisty

Ok…

Język mam :))

Dzięki wielkie :slight_smile:

Dźwięku nie mam…

Windowsa mam nie SE. Informatycy ode mnie z pracy mieli tylko tą wersję niestety :frowning:

I którego explorera mam ściągnąć?

Bo tam jest napisane że “6” jest dla XP-ka…

to cos zle napisane bo ja z tego co pamietam (a czasem cos pamietam) to IE6 dziala bez zarzutu na 98

dzwieku nie masz :? hmmm poszukaj w jakiejs gwarancji czy w czyms podobnym dokladnych nazw Twojego sprzetu (glownie chodzi mi o karte dzwiekowa), a wtedy cos poszukam

sprawdz rowniez w Moj Komputer>Wlasciwosci>Menadzer Urzadzen (czy jakos tak nie pamietam jak to bylo w 98) i sprawdz ile masz Nieznanego Sprzetu itp. - wtedy trzeba bedzie go jakos zainstalowac