Formatowanie dysku przez bios?


(Siodlo33) #1

Witam.Znalazłem ostatnio w szafie dysk 80 GB Maxtora.I podłączyłem go wszystko fajnie ale gdy chcę sformatować dysk przez system czyli Komputer>Dysk D>Fromatuj to ładnie formatuje ale dochodzi do pewnego stopnia gdzie dalej nie idzie.Zostawiłem komputer na 3H i nawet nie ruszył się.I moje pytanie brzmi czy jest możliwosć sformatowania dysku w BIOS-ie?Bo nie chcę instalować na nim systemu.Ma to być mój drugi dysk.Dodam,że dysk jest pod złącze ATA.

Pozdrawiam.


(rgabrysiak) #2

Cześć

Dysku w BIOSie nie sformatujesz.

Przetestuj ten dysk np. programem HDTune pod kątem Bad Sectorów.

Wklej również informacje z programu HDTune z zakładki Health, niech ktoś sprawdzi kondycję tego dysku.


(Pablo_Wawa) #3

Kiedyś w BIOSie była opcja niskopoziomowego formatowania (Disk Low Level Format) - nigdy z niej nie korzystałem.

U Ciebie sugeruję użycie dedykowanego narzędzia od producenta (Matrox => Seagate) - np. SeaTools for Windows (http://www.seagate.com/support/internal-hard-drives/consumer-electronics/ld25-series/seatools-win-master/ albo http://www.dobreprogramy.pl/HDD-Low-Level-Format-Tool,Program,Windows,26933.html


(system) #4

Szkoda czasu na kombinowanie z formatowaniem, testowaniem itp. Po prostu wymaż dysk procedurą: http://forum.dobreprogramy.pl/wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html tak, jak chcesz “przez BIOS”. 40 minut i po robocie. Potem możesz robić z tym dyskiem co chcesz, również zainstalować system.


(Harnas294) #5

Może po prostu nagraj sobie na płycie albo pendrive GParted?