Formatowanie dysku z systemem Xp

Witam.

Mój tata ma komputer BenQ Joybook A52 z XP HE, na komputerze nie działa stacja dysków / nie ma funkcji bootowania z USB. Dysk jest podzielony na dwie partycje C,D. Na dysku C jest system Windows, dysk D jest pusty. Tata zainstalował sobie nową czystą kopię systemu na dysku D ( kopiował pliki z płyty Widnows na pendrive i uruchomił instalator na laptopie ), system pięknie się zainstalował. Jednak jest problem, na dysku C został ‘‘stary’’ Windows, jak usunąć/sformatować ten dysk. ??

wciśnij prawym przyciskiem myszy na dysk C: i formatuj - ntfs (nie zaznaczaj szybkiego formatowania)

Hej, jestem dziewczyną :slight_smile:

Robiłam tak, pasek postępu doszedł do końca 100% i wyświetlił się komunikat ‘’ System nie był wstanie dokończyć formatowania’’.

Problem jest taki że zapewne na partycji C: masz bootmgr’a, co może spowodować mały problem. Możesz za pomocą EasyBCD skonfigurować menedżera rozruchu wywalając z niego stary system pozostawiając nowy, a potem po upewnieniu się że wszystko jest ok wywalić z partycji C: ręcznie wywalić katalogi Windows, Documents and Settings, Program Files. Nie ruszaj katalogu boot (jest systemowy - nie powinien być domyślnie widoczny w explorerze). Nie wiem czy XP posiadał dodatkowe pliki w głównym katalogu partycji bioraće udział w bootowaniu - jak są jakieś systemowe pliki w głównym katalogu to też ich nie ruszaj)

Masz rację, z poziomu dysku D, mogłam usunąć ręcznie to co było zainstalowane na dysku C Program Files. Ale patrząc dalej żeby całkowicie sformatować dysk to sobie nie poradzę :(. Nie chce czegoś usunąć przypadkowo.

Tak najprościej to byłoby chyba zainstalować system na nowo, na dysku C. Podczas instalacji, na etapie wyboru dysku do instalacji, można sformatować partycje D (albo nawet i C, albo usunąć wszystkie partycje i utworzyć wszystko na nowo), zainstalować system na C i po problemie. Oczywiście wcześniej można zrobić kopię ważnych danych, np. na pendrive.

W razie gdyby po instalacji systemu, podczas uruchomienia komputera pojawił się ekran z wyborem systemu do uruchomienia (coś takiego http://dralu.com/wp-content/uploads/201 … itions.gif), to pozostaje edycja pliku boot.ini. Jak to zrobić?

(na podstawie

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1263411.html)

Panel sterowania - Opcje folderów - karta Widok

http://obrazki.elektroda.net/6_1237630184.gif

Opcja “ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” ma być ODZNACZONA (pojawi się komunikat z prośbą o potwierdzenie, zgódź się)

Opcja “pokaż ukryte pliki i foldery” ma być ZAZNACZONA

Zastosuj - OK

Mój komputer - dysk lokalny C - kliknij prawym przyciskiem myszy na boot.ini - Właściwości (po angielsku Proporties)

http://support.microsoft.com/library/im … 89741I.gif

>>> ODZNACZ opcję “Tylko do odczytu” - Zastosuj - OK

Mój komputer - dysk lokalny C - otwórz plik boot.ini,

powinien otworzyć się w Notatniku, a jeżeli nie, to: Start - Uruchom - notepad, w Notatniku Plik - Otwórz - znajdź na dysku plik boot.ini (będzie na dysku C) i otwórz go.

I tak. Jeżeli plik boot.ini

Jeżeli plik boot.ini wygląda tak:

to każda linijka

odpowiada JEDNEMU WPISOWI NA EKRANIE http://dralu.com/wp-content/uploads/201 … itions.gif. Jeżeli usuniesz którąś z linijek, to nie będzie się pojawiał wpis na liście wyboru systemów http://dralu.com/wp-content/uploads/201 … itions.gif. Jeżeli jest tylko JEDEN WPIS, to system w ogóle nie pyta przy uruchamianiu komputera, który system uruchomić.

Po wszystkim, możesz z powrotem wybrać ustawienia, jakie były. To jest:

Panel sterowania - Opcje folderów - karta Widok

http://obrazki.elektroda.net/6_1237630184.gif

Opcja “ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)” ma być ZAZNACZONA

Opcja “nie pokazuj ukrytych plików i folderów” ma być ZAZNACZONA

albo po prostu kliknij Przywróć domyślne - wtedy zostaną przywrócone domyślne ustawienia opcji folderów

Zastosuj - OK

Mój komputer - dysk lokalny C - kliknij prawym przyciskiem myszy na boot.ini - Właściwości (po angielsku Proporties)

http://support.microsoft.com/library/im … 89741I.gif

>>> ZAZNACZ opcję “Tylko do odczytu” - Zastosuj - OK

Uważam, że w tej sytuacji partycji “C”, nie należy formatować , pliki boot.ini, ntldr na pewno są na “C”.

Słusznie radzi @nnick.

adam9870 - dla początkującego taka “opisówka” :shock: nie obraź się ale akurat w tym przypadku twój opis to jak…jazda z Warszawy do Gdańska przez…Rzeszów :slight_smile:

oczywiście że najprostszym sposobem jest użycie EasyBCD (zgodnie ze wskazówkami @nnick ) - zajmie to kilka minut i będzie po problemie :slight_smile:

P.s. Sam w ten sposób usunąłem linuxa który był obok W7