Formatowanie dysku

Jak sformatować dysk bez instalatora w xp albo 2000? Miałem na dysku linuxa, a potem przeformatowałem na ntfs i teraz, kiedy wkładam dysk instalacyjny xp, to omawia mi instalacji.

polecam program GParted 0.3.4-5. nagraj ściągnięty obraz płyty na cd i uruchom z niej komputer i rów co chcesz z partycjami.

Mam ten program i nim formatowałem, ale on wydaje się widzieć dyak dalej w opisie linuxowym. Nie wiem dlaczego nie mogę zainstalować xp ni 2000.

Dysk startowy z funkcją format:

http://www.bootdisk.com/

Twój problem już był poruszany tu:

http://www.frazpc.pl/b/12880

Zaraz się zapoznam z postem i programem. Dziękuję. Jak coś bedzie nie tak, to napiszę.

Złączono Posta : 06.04.2007 (Pią) 21:00

Chyba jednak samodzielnie nie dam rady. Wskazany post, a raczej porady nie pomogły, natomiast nie wiem, co ściągnąć ze strony bootdisk.com. Czy możesz wskazać mi link?

a co rozumiesz przez to stwierdzenie? jak odmawia, co pisze?

rozumiem, że masz utworzoną partycję podstawową i jest ona ustawiona jako aktywna.

Tak jest aktywna. Zainstalowałem na niej vistę i chodzi, ale kiedy wkładam instalatora xp, to po zainstalowaniu sterowników stwierdza, że nie może kontynuować instalacji. A ja nie chcę visty!

ale dlaczego w takim razie uważasz, że problem leży w formatowaniu partycji. ja tu raczej nie wiedzę związku.

Bo wcześniej miałem linuxa i obawiam się, że coś się zmieniło w opisie dysku - jak mniemam, bo inaczej powinien program instalacyjny z xp albo 2000 wystartować przy formacie ntfs. Czy to może być inne problem?

znaczy jak w opisie dysku? w MBR? MBR zawierający informacje o partycjach jest za każdym razem aktualizowany podczas zmian partycji.

Usuń w/w programem GParted partycję na której próbujesz zainstalować windowsa i załóż ją ponownie, pamiętaj aby była to partycja podstawowa i ustaw ją jako aktywną. Po takiej zmianie zostanie nagrana nowa tabela partycji w MBR.

Gparted pokazuje mi dwa elementy /dev/hda 7.84gb (unallocated) i /dev/sda 149gb ntfs. Czy tak ma być?

wiesz co… zrób zdjęcie ekranu z tym GParted i daj je na forum, albo link do niego, będzie wszystko jasne. tak skromnie udzielasz, informacje o konfiguracji i podziale na partycje, istniejących partycjach, że nawet za 10 postem możemy nie dojść przyczyny.

Tego nie potrafię zrobić. Informacje: dysk 160 gb. Gparted podaje dwa elementy: /dev/hda 7.64gb oraz /dev/sda 149.05gb. Nie jestem informatykiem, ale wydaje mi się, że te opisy disklabel są z linuxa (który miałem zainstalowany wcześniej) i być może dlatego instalatory xp i 2000 nie mogą sformatować dysku i zainstalować systemu. Ale jest to hipoteza i nie chcę czegoś skopać. W Gparted - Device - Set Disklabel znalazłem opcję Advanced, w której można ustawić disklabel msdos. Czy jest szansa, że dzięki temu instalator xp podejmie pracę? Czy zmiana disklabel jest bezpieczna dla dysku?